EU zpřísňuje svůj postoj k italskému vysokému dluhu

Business Insider. EU bije na poplach kvůli italskému masivnímu dluhovému břemenu a varuje, že země musí učinit opatření, nebo riskovat, že bude obviněna z porušování pravidel EU.

Evropská komise vydala svou každoroční ekonomickou a sociální analýzu zemí EU a Itálie byla vyčleněna ke speciálnímu zacházení. Komise třetí největší ekonomice Eurozóny pohrozila případnou pokutou.

Itálie riskuje, že bude označena za zemi oficiálně porušující pravidla rozpočtu, což otevírá cestu k možné pokutě. V současné době je vládní dluh země na cestě ke 133,3%  HDP v tomto roce, což je navýšení z 132,8% minulý rok. Je to více než dvojnásobek 60% „stropu“, vyžadovaného EU.

V posledních měsících – především kvůli blížícím se volbám ve Francii, Nizozemí a Německu a brzkému startu vyjednávání o Brexitu – se italským problémům nevěnovala taková pozornost.

Ovšem Evropská komise nyní ve své zprávě vyžaduje, aby italská vláda „věrohodně přijala“ rozpočtová opatření ve výši 0,2 % HDP do dubna tohoto roku, aby dluh snížila.

Minulé léto po Brexitu se začala Itálie ukazovat jako velký problém pro EU. Masivní nálož špatných úvěrů v bankovním sektoru ohrožovala finanční stabilitu, v centru dění byla především nejstarší banka světa Monte dei Paschi. Itálie také čelila potenciální destabilizujícímu referendu ohledně politické reformy, které bylo vnímáno jako hlasování o premiérovi Renzim.

Referendum proběhlo, Renzi prohrál, rezignoval a byl nahrazena technokratickou vládou vedenou novým premiérem Gentilonim. Problémy italského bankovního sektoru také zmizely z centra pozornosti, i když stále bublají pod povrchem.

To znamená, že Itálie je nyní v mainstreamových debatách víceméně ignorována, i když zůstává obrovským tématem. BNP Paribas Investment Partners v poslední zprávě uvedly, že „nedostatek reforem, pomalý růst a znepokojivý stav bankovního sektoru spolu s vysokým vládním dluhem mohou znamenat pro Eurozónu velké riziko.“

Vedle varování italské vládě Evropská komise také uvedla, že Francie, Itálie, Portugalsko, Kypr, Bulharsko a Chorvatsko mají „nadměrné nerovnováhy“ ve své makroekonomice a uvedla, že Španělsko, Německo a Irsko mají „nerovnováhy.“

Tuto situaci okomentoval evropský komisař finančních a ekonomických záležitostí Pierre Moscovici:

„Za posledních dvanáct měsíců mnoho zemí EU učinilo další – i když stále nedostatečný – pokrok směrem k vypořádání se s klíčovými ekonomickými výzvami. S tak obrovskou mírou nejistoty kolem nás, je jedna věc jistá: tyto výzvy překonáme jedině tehdy, když se do nich rozhodně pustíme, a to jak současné vlády u moci, tak i jejich následovníci.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.