Bavorské volby se staly trestem pro CSU i sociální demokracii

Vládní koaliční partneři v bavorských zemských volbách silně tratily. Pro CSU byly volby nejhorším výsledkem od roku 1950 a sociální demokracie propadla.

CSU v bavorských volbách výrazně oslabila a bude potřebovat partnera k vládnutí. SPD se v této spolkové zemi dostala no nové dno. Vítězem jsou Zelení, těší se také voliči Alternativy pro Německo, shrnuje článek německé veřejnoprávní televize nedělní volby v Bavorsku. 

Německá Tagesschau dokonce píše o debaklu pro CSU (bavorskou sestru CDU, pozn. redakce) a pro sociální demokracii. CSU byla přitom zvyklá na to, že může pohodlně vládnout sama a že zcela opanuje bavorskou politikou scénu. Prozatímní údaje (půl devátá večer, neděle) uvádějí pro CSU něco přes 37 %, čímž se Bavorsko stává „normální spolkovou zemí“, kostatuje se v článku dále. V současné stranické krajině je takový výsledek skvělý, jenže pro CSU je to prostě katastrofa. Vždyť je to pro ni nejhorší výsledek od roku 1950.

Bavorský premiér Markus Söder připustil, že jednalo se „nejedná o lehký den“, CSU je nicméně stále nejsilnější stranou a musí sestavit vládu, která musí být stabilní. Propad CSU může mít následky daleko překračující Bavorsko, neboť specifická pozice CSU představovala sílu i na celoněmecké úrovni.

Söder se dostal do úřadu až poté, co proběhl vnitrostranický souboj s Horstem Seehoferem. Navíc, upozorňuje Tagesschau, měnil image i kurz, což mu bezesporu u voličů nepomohlo. Jenže Söder už avizoval, že za debakl může velká koalice, a především spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Dá se očekávat, že spory v CSU znovu naberou obrátky.

SPD to v Bavorsku nikdy neměla lehké, ale porážka tohoto typu je katastrofa. Polovice výsledku z roku 2013 a možná to ani nebude dvouciferné (v neděli večer jsou na 9,5 %). Je jasné, že se “bude hovořit otevřeně a o všem”, zdůraznila už hlavní kandidátka SPD.

Naopak velký úspěch zaznamenali Zelení, kteří se stali druhou největší bavorskou stranou. Zatím mají 17,8 % hlasů,  což je výsledek, který „změní Bavorsko.“ Prý jsou potřeba i z toho důvodu, že Bavorsko potřebuje stranu, která řeší problémy lidí a ne stále nové jen vyvolává. Je třeba uvést, píše článek Tagesschau dále, že kandidáti z Bavorska posunuli stranu dosti do středu, žádné radikální návrhy nezaznívaly. Pak se staly alternativou k vyděšeným voličům CSU i zklamaným sociálním demokratům. Zřejmě také využili své opoziční role v Bundestagu. Však také průzkumy naznačují, že Zelení jdou nahoru v celém Německu.

Uspěli i Die Freien Wähler, což je bavorská specialita odpovídající konzervativnímu venkovskému prostředí. Právě oni by byli asi s více než 11 % nejlepším koaličním partnerem pro CSU.

FDP (Svododní) je (v neděli večer) na pěti procentech, takže je otázka, zda se do zemského parlamentu dostane. Strana tradičně nemá v Bavorsku silné postavení. Levice (Die Linke) sice v průzkumech bodovala, ale přes pět procent se rovněž nedostane. Naopak, do zemského parlamentu vstoupí AfD, s 10,7 %. Její styl byl agresivní a nepřátelský vůči cizincům, hodnotí Tagesschau, útočila na CSU, které vyčítala porušení slova. Jenže strana je v Bavorsku vnitřně dosti rozštěpená. AfD zatím není zastoupena v hesenském zemském parlamentu, ale tam se bude volit za dva týdny.

Podle všeho bude mít tedy Bavorsko koaliční vládu. Moc času není, protože bavorská ústava má jen 22 dnů na sestavení nového zemského parlamentu a týden poté se volí nový předseda vlády.

CSU by teoreticky mohla sestavit koalici se Zelenými, nebo s „Freien Wählern“. Dává přednost těm druhým. I tak to bude většina dosti těsná. Volební účast byla vysoká – 72 %.

Tagesschau dále přináší informace o tom, co voliči ocenili u jednotlivých stran, a naopak co je odradilo.

V případě sociální demokracie byl největší souhlas s výroky, že nemá žádné centrální téma, kterým by nadchla, že je třeba, aby se obnovila v opozici (myšleno ve spolkové vládě) a že není jasné, za jakými hodnotami a za čím vlastně strana stojí. (pozn. redakce: aplikujte si, milí čtenáři, také na ČSSD)

U CSU byla jako největší kompetence strany oceňována otázka boje proti kriminalitě (u sociální demokracie to byla sociální témata). Převažujícím názorem o straně bylo, že to dělala po desetiletí pro Bavorsko dobře. Další názor ale byl, že se příliš koncentrovala na uprchlickou politiku a to ostatní zanedbávala a také to, že příliš často vyhledává konflikt. Voliči CDU také uvedli, že CSU ztěžuje vládnutí centrální velké koalice a že Seehoferovi jde jen o jeho osobu, ne o program.

A jak dopadli Zelení, de facto vítěz voleb? Největší kompetence straně je dle očekávání přisuzována v oblasti ekologie a ochrany klimatu. K nejčastějším názorům patřilo, že by bylo dobré, kdyby se podíleli na vládě. Také humánní postoj při azylové politice a celkově kategorie “hodnoty” v případě Zelených získavaly u voličů sympatie. Zelení zabodovali hlavně ve velkých městech.

Nakonec Tagesschau nabízí i pohled na to, jak přecházeli voliči. Je zajímavé, že CSU ztrácela vůči různým stranám – nejvíce vůči AfD a Zeleným, pomohla si ale od sociální demokracii i od nevoličů. SPD jen ztrácela, nejvíce vůči Zeleným. Die Freien Wähler si pomohli vehementně od CSU, tedy přešli k ní voliči, kteří měli pocit, že CSU ztratila svůj venkovsko-konzervativní charakter.

 Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.