Reakce po volbách Bavorsku – prostě debakl a jede se dál

Vládní strany zaznamenaly v Bavorku debakl, ale vyvození důsledků se odkládá kvůli volbám v Hesensku. Co bude pak, to je s otazníky.

Nejen na centrální úrovni, i v Bavorsku jsou velké strany v problémech, personální závěry z toho ale učiněny nebyly. SPD chce nový styl vládnutí velké koalice a pohledy všech se upírají na nové zemské volby v Hesensku.

Co z výsledků voleb v Bavorsku plyne pro centrální vládu? Tahle otázka je všudypřítomná, píše se v článku veřejnoprávní Tagesschau. Ale ani CDU, ani SPD nemají zájem debatovat o personáliích. Ještě dva týdny je potřeba vydržet – do dalších zemských voleb v Hesensku.

Předseda hesenské vlády zatím kryje kancléřce Angele Merkelové záda a do Bavorska vzkazuje, že za výsledek v Bavorsku si může CSU sama. Dokonce vybízí k personálním změnám, neboť bez nich to půjde těžko. I z Porýní-Vestfálska se Merkelová dočkala podpory, protože ona prý na výsledku voleb v Bavorsku žádnou vinu nemá, chybou byl posun CSU doprava, neboť Unie může vyhrávat jen ze středu. Novým konkurentem jsou očividně Zelení.

V Bavorsku zatím obviňování a diskuse o personáliích nenastaly. Horst Seehofer chválil svého arcinepřítele Markuse Södera (bavorský ministerský předseda) a zdůraznil semknutost strany. Možná proto, aby od sebe odlákal pozornost? Söder ale říká jasně, že on za výsledky nemůže, je v úřadu příliš krátce (od března 2018). Jiní tvrdí, že nepomohl vyřešit vnitřní spory mezi CDU a CSU a že obrat doprava selhal. Je prý ale zřejmé, že CSU se vydala cestou k menší straně, že už není tou velkou stranou, kterou kdysi bývala, protože ztratila důvěru voličů.

Sociální demokracie by nejraději zapomněla, že v Bavorsku nějaké volby byly. Předsedkyně strany Andrea Nahlesová hovoří o „hořkém výsledku“. Generální tajemník strany uvedl, že je potřeba změnit styl vládnutí velké koalice a že „velká koalice je výsledkem zatížena“. Prý je také potřeba SPD nově zaměřit, zejména na budoucnost práce v souvislosti s digitalizací.

Do voleb v Hesensku to nejspíš CDU a CSU i sociální demokracie zkusí vydržet a neroztrhat se navzájem. Co ale pak? Dá se očekávat, že se dál zesílí tlak na předsedkyni sociální demokracie Nahlesovou od těch, kteří byli od začátku proti velké koalici.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.