NATO chce navýšit tlak na Rusko

Důvodem mají být ruské prohřešky proti dohodě INF, kterou chtějí vypovědět Spojené státy.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nemíní tolerovat ruské prohřešky proti smlouvě INF, píše německá Tagesschau. Chce tím hlavně tlačit na Rusko, ale zároveň samotnému NATO hrozí v této otázce štěpení.

Byl to strach, který dostal do ulic statisíce Němců na začátku 80. let. Strach před závody v jaderném zbrojení mezi dvěma supervelmocemi na evropském území. Hlavní hesla: Žádné Pershingy, žádné SS20. Po pádu Berlínské zdi na chvíli zmizel i strach z jaderné války.

Jenže teď se strach vkrádá znovu. Jde o smlouvu INF, tedy dohodu o likvidaci jaderných a konvenčních zbraní středního a krátkého doletu.

Pro celou generaci velkých politiků 70. a 80. let to byla zásadní smlouva, říká Stoltenberg.

Po třiceti letech sám Stoltenberg považuje smlouvu za ohroženou a zodpovědné je za to podle něj výlučně a pouze Rusko. Prý mohou Rusové svými raketami zasáhnout až do Berlína, říká Stoltenberg.

USA a NATO podezírají Rusko, že své řízené střely s plochou dráhou letu, tzv. SSC-8, nejen vyvíjí, ale už i umístilo. Vláda v Moskvě naopak viní z porušování smlouvy Washington.

V řadě zemí Evropy se vypovězení smlouvy považuje za chybu, jenže právě tím vyhrožuje Trump.

Stoltenberg na otázku, zda Evropě hrozí další jaderné závody, tvrdí, že NATO si nepřeje umístit jaderné rakety v Evropě, nicméně je nutné zajistit bezpečí spojenců a nelze jen tak přihlížet, když se porušuje smlouva o odzbrojení.

Ale co to tedy vlastně znamená, už Stoltenberg neřekl.

Pro samotné NATO však jaderný spor bude tématem, které vyvolá rozkol. Německá vláda chce dohodu bezpodmínečně zachránit. Už jen proto, aby ani Čína a ani Rusko neměly záminku ke zcela neohraničenému zbrojení.

Stoltenberg v transatlantických vztazích sice vnímá rozpory týkající se obchodu či klimatické dohody, ale pochvaluje si, že USA posilují svou vojenskou přítomnost v Evropě.

Pokud ovšem Trump dohodu skutečně vypoví, pak pro Evropany bude jasné, že lehkomyslně riskuje, podobně jako v případě íránské jaderné dohody, právě evropské bezpečnostní zájmy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.