Čína: snížení růstového cíle, důraz na reformy a ochranná zeď proti rizikům

Reuters. Čína snížila svůj cíl růstu pro tento rok, neboť druhá největší ekonomika světa prochází těžkými reformami, které musejí vyřešit i rychlý nárůst dluhu a také vytváří „ochrannou zeď proti finančním rizikům. Informuje o tom agentura Reuters.

Čína plánuje letošní růst ve výši 6,5 %, uvedl čínský premiér. Čínský cíl pro minulý rok se pohyboval mezi 6,5-7,0 %, nakonec dosáhla růstu 6,7 %, a to také díky rekordním bankovním půjčkám, spekulativnímu boomu na trhu nemovitostí a miliardám vládních investic.

Ale vláda chce trh nemovitostí zastabilizovat, zpomalit nárůst úvěrů a utáhnout poněkud otěže svým výdajům. Čína bude více záviset na domácí spotřeba a soukromých investicích. Čínský premiér také uvedl, že „vývoj v Číně i mimo ni znamená čelit komplikovanější a vážnější situaci“, a také, že světový růst je nadále pomalý, ale zato rychle roste trend deglobalizace a protekcionismu.

Růst 6,5 % by měl být dostatečný k zajištění zaměstnanosti. Minulý rok v Číně vzniklo 13,14 milionu pracovních míst ve městech a rekord zaznamenal také počet začínajících firem.

Ekonomové říkají, že v případě Číny jde o „delikátní hledání rovnováhy“ mezi podporou růstu a udržením likvidity a zároveň podporu reforem a zkrocením finančních sil.

Premiér také uvedl, že Čína bude prosazovat aktivní fiskální politiku, vláda sníží pro firmy daňové břemeno, zatímco monetární politika má zůstat neutrální. Peking v posledních měsících přešel od velmi uvolněné monetární politiky k přísnější politice, která má odrazit spekulativní investice.

Premiér také zdůraznil, že systémová rizika jsou pod kontrolou, ale Čína musí být ve střehu a musí vytvořit proti finančnímu rizikům „ochrannou zeď.“

Pokračovat bude i reforma státem vlastněných firem. Čína tedy plánuje pořádně „zatřást“ svými zombie podniky, jak jsou některé z nich nazývány kvůli své neefektivitě a nadbytečné kapacitě. Ekonomičtí plánovači také oznámili, že bude snížení kapacita oceli a uhlí. Počítá se ovšem s podporou pro propuštěné pracovníky. Má být vytvořeno dalších 11 milionů nových pracovních míst ve městech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.