Trump a jihokorejský prezident Mun se neshodli ohledně Severní Koreje

Jihokorejský prezident se vypravil do USA. Konkrétní výsledky z jednání obou politiku nicméně chybí, ale naděje trvá.

Setkání mezi prezidenty USA a Jižní Koreje jasné výsledky nepřineslo, píše Andrew Salmon pro Asia Times. Jihokorejský prezident se setkal také s viceprezidentem Mikem Pencem, ministrem zahraničí Mikem Pompeem a poradcem Johnem Boltonem. Právě on je největším jestřábem, co se Severní Koreje týká. Mun se sám postavil do pozice zprostředkovatele mezi USA a Severní Koreou.

Selhání summitu ve Vietnamu znamená těžkou situaci pro Jižní Koreu. Sám Mun Če-in chce znovu rozjet proces denuklearizace a míru na poloostrově. Trump nevyloučil možnost „malé dohody“, která by mohla například zahrnovat odstupňovaný proces denuklearizace, přičemž by se i sankce odstraňovaly postupně. Takovýto postup preferuje Čína a Rusko. Jižní Korea chce sérii ekonomických pobídek.

Munova vláda chce vytvořit silniční a železniční spojení mezi oběma zeměmi, což by znamenalo, že se Jižní Korea připojí k euroasijské pevnině.

Trump se nevyjadřoval jasně, uvedl, že „prozatím se mluví o velké dohodě“, tedy o odstranění jaderných zbraní. Po briefingu se nicméně objevila informace o možných ekonomických ústupcích vůči Severní Koreji, pokud se ovšem pohne s procesem jaderného odzbrojení.

Trump a Mun se zřejmě shodli na tom, že proces „seshora dolů“, tedy zahrnující summity lídrů, je naprosto nutný.

Mun Trumpovi ozřejmil své přání brzy pořádat další „vnitrokorejský summit“, ale prozatím nebylo rozhodnuto o detailech. Je otázkou, zda Trump pro to nabídne Munovi určitou „flexibilitu“, tedy úlevu u sankcí.

Mun potřebuje podporu, protože čelí těžké politické situaci doma a nemá dost prostoru na to, aby se mohl vypořádat s těžkým problémem Severní Koreje.

V Pchjongjangu mezitím došlo k interním změnám. Hlavním orgánem je komise pro státní záležitosti, která je i klíčovou pro vedení země. Vedení jinak spočívá v rukou Kima a jeho poradců. Je jasné, že došlo ke změnám v řadě klíčových postů, například u nejvyššího lidového shromáždění.

Po summitu v Hanoji, Kim znásobil výzvy na posílení soběstačnosti země vzhledem ke globálním sankcím.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.