Čína a USA jsou v pasti studené války

Spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa budou mít obrovské globální dopady. Ovlivní globální řetězce.

Asia Times se domnívají, že ať už dohoda bude nebo ne, studená válka mezi USA a Čínou je na spadnutí.

Surrealismus, tak popisují Asia Times vyjednávání mezi USA a Čínou, dvěma těžkými váhami světové ekonomiky. Donald Trump byl velmi hlasitý, čínský prezident naopak mlčel a čínská média uveřejňovala jen střípky z tvrdé rétoriky mezi oběma zeměmi.

V pátek se pak Trump rozhodl, že zdvojnásobí cla na čínské importy ve výši 200 mld. dolarů. Peking zatím odpověděl vágně – zavedení „protiopatření“.

Američané vnímají čínský trh jako zajímavý, ale tvrdí, že podmínky nejsou rovné a že neochota čínského vedení to změnit vedla Američané ke zklamání a frustraci. V USA jsou také problémy jako přístup na trh, překážky na trhu, ochrana duševního vlastnictví a další vnímány s dlouhodobou naléhavostí a především s přesvědčením, že politiky prezidenta Si spíše situaci zhoršují, než zlepšují.

Zkrátka ta představa, že „k tomu Čína jednou dospěje“, tak nějak mizí. Vzhledem k velikosti a síle čínského trhu má řada firem obavu, že sázky jsou příliš vysoko a že nejde dál čekat.

Spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa budou mít obrovské globální dopady. Ovlivní globální řetězce. Asia Times citují čínského profesora z Institutu mezinárodních vztahů, který si myslí, že rivalita mezi USA a Čínou nemá ideologické pozadí, ale je spíš konkurencí mezi spotřebními trhy a technologiemi. Spory se potáhnou kvůli normám, pravidlům obchodu, investicím, kurzům a duševnímu vlastnictví.

Napětí a konkurence, ale ne globální chaos, tak zní jeho závěr. Stabilita, to je hlavní slovo Komunistické strany Číny. Svět stále více vnímá Čínu jako ekonomického rivala a méně jako ekonomickou příležitost. V srdci programu Jeden pás, jedna stezka je problém čínské průmyslové nadkapacity, tvrdí Asia Times. Čína představuje rozpor – je to země, která tvoří projekt jako je Jeden pás a jedna stezka, včetně například Asijské investiční a infrastrukturní banky, ale zároveň si drží svůj status rozvojové země u Světové obchodní organizace. Zdá se, že z USA převážil hlas „zadržovat“ Čínu, ne se angažovat v projektech a strukturách, které vede.

Jenže jiní zástupci, například Rady mezinárodních vztahů nevidí spor mezi USA a Čínou jako čistě obchodní, ale přímo jako civilizační, prý jako bitvu mezi komunismem a kapitalismem.

Místo studené války, by to chtělo chladné hlavy, píší na závěr Asia Times.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.