Čína se urychleně zbavuje amerických dluhopisů

Jen v březnu Čína prodala více amerických dluhopisů než za uplynulé dva roky.

V březnu Čína prodala více dluhopisů USA než za poslední dva roky, uvádějí Financial Times. Rostou obavy, že Čína využije své pozice největšího zahraničního věřitele USA.

Americké ministerstvo financí zveřejnilo data, která ukazují, že Čína za březen tohoto roku prodala americké vládní dluhopisy za více než 20 mld. dolarů. I Japonsko ovšem patřilo mezi prodávající.

Zajímavé je, že se jednalo o březen, tedy ještě předtím, než se zhroutila jednání mezi USA a Čínou. Čína se ovšem zbavuje amerických dluhopisů už od září.

To, že Čína může používat svou obří zásobu amerických dluhopisů jako zbraň, se stává tématem, připouští hlavní ekonom Deutsche Bank.

Mezi oběma zeměmi probíhá obchodní eskalace, USA navýšily cla a zvažují rozšíření cel na další čínské zboží za 300 mld. dolarů, Čína provedla zatím menší odvetu.

Řada analytiků se ale domnívá, že k tak vyhraněnému kroku jako prodej amerických dluhopisů Čína nesáhne. Čína je největší zahraniční věřitel USA, drží dluhopisy za 1,12 bilionů dolarů. Nárůst výnosů by znamenal, že by Čína oslabila svoje vlastní portfolio.

Velikost držby amerických dluhopisů reflektuje obchodní nerovnováhu mezi USA a Čínou, píší FT. Proto se někteří domnívají, že Čína bude prodávat dluhopisy spíše za účelem posílení vlastní měny a uvolnění měnových podmínek v zemi.

Analytik Deutsche Bank je ale opatrný. Dříve podle něj skutečně fungoval vzorec měnového kurzu – Čína se snažila posílit vlastní měnu. Ale březen je tak atypický, že vzbuzuje řadu otázek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.