V Indii vyhrál parlamentní volby dosavadní premiér Módí

Volby znamenají konec jedné politické éry země a odchod politické dynastie Néhrú-Gándhí z výsluní politiky.

Nacionalistická vládnoucí strana indického premiéra Nárendry Módího vyhrála parlamentní volby. Opoziční strana Indický národní kongres uznala ve čtvrtek porážku. Vítězství Módího je znamením nové éry v indické politice, která znamená konec jedné politické dynastie, píše Associated Press přímo z Nového Dillí.

Módího strana získala 299 křesel z celkem 542 parlamentních mandátů a triumfovala tak nad Indickým národním kongresem, který získal kolem 50 poslanců. Ovšem data v době publikování článku neobsahovala přesné detaily – konkrétně pak kolik procent sečtených hlasů voličů výsledek zahrnuje. Stávající výsledek ale naznačuje, že si Módího strana polepšila oproti roku 2014, kdy získala 282 křesel v parlamentu. Opoziční Indický národní kongres, který politice v Indii dominoval od roku 1947, ústy svého lídra Ráhula Gándhího porážku uznala.

Parlamentní volby ve více 1,3 miliardové Indii trvaly celkem 6 týdnů.

Nárendra Módí si v zemi udržel popularitu navzdory tomu, že jeho ekonomické reformy posledních let měly smíšené dopady. Jeho kritici se také obávají toho, že Módího hindu nacionalismus povede ke konfliktům v mnohonárodní Indii. Jiní považují Módího volební výsledek za obdivuhodný.

Ilustrační obrázek: Autor – Indian Navy, CC BY 2.5 in, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64956068

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.