Turné amerického ministra zahraničí do Asie se bude týkat hlavně Severní Koreje

AP. Při své cestě do Asie chce americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednat s představiteli Jižní Koreji, Číny a Japonska ve snaže spojit síly proti severokorejskému jadernému programu. Tillerson chce také ukázat, že slogan Amerika na prvním místě neznamená americký diplomatický odchod z kritického regionu Asie.

Tillerson tu najde sdílenou nervozitu ohledně severokorejského počínání, ale také méně společné shody na tom, jak vůči ní postupovat. Důležité bude, zda Čína a USA budou schopny překročit svoje rozdílnosti.

Japonsko a Jižní Korea, které obě hostí americké vojenské jednotky, jsou už nyní terčem severokorejských raket. Všechny tři země ve středu pořádaly námořní cvičení na moři východně od Korejského poloostrova. Obě asijské země jako spojenci USA podporují americké snahy zatlačit na Pchjongjang ekonomicky.

Jenže Čína není na společné lodi a zůstává v pochybnostech o tom, jak se svým tradičním spojencem jednat a ve strachu z kolapsu Severní Koreje.

K tomu je nutné si připomenout vojenské napětí v celém regionu a historické rivality jako další faktor.

Tillerson je na své asijské cestě od středy a začal ji v Tokiu. Bude se snažit ujistit nervózní spojence o americké podpoře. Hned na úvod se plánovalo jednání s premiérem Japonska Abem a ministrem zahraničí Kišidou.

Pozorovatelé vyjádřili určité zklamání nad tím, že bývalý šéf ExxonMobilu Tillerson si na asijskou návštěvu zachoval „nízký profil“ bez armády diplomatů a novinářů.

Nástup Donalda Trumpa byl také v Asii sledován s rozpaky a nervozitou. Napětí poněkud ustalo po návštěvě japonského premiéra v USA a po jeho jednání s Trumpem na Floridě. V sobotu bude Tillerson jednat v Pekingu a očekává se, že zde dohodne velmi očekávanou návštěvu čínského prezidenta Si Tin-pchinga v USA.

Klíčovou prioritou Tillersonovy návštěvy bude otázka Severní Koreji a hledání „čerstvých přístupů k ní. Úředníci současné americké administrativy říkají, že jsou na stoje různé možnosti, včetně té vojenské. Pro začátek se nicméně ukazuje, že USA dá přednost rigoroznějším postupům prostřednictvím sankcí.

Severní Korea minulý rok realizovala dva jaderné testy a 24 balistických raketových testů, což posiluje obavy Washingtonu, že by země mohla vyvinout raketu s dostřelem do USA. To je něco, co Trump slíbil, nedovolí.

USA provádějí v Jižní Koreji každoroční vojenské cvičení, která Severní Korea vidí jako nácvik invaze. Severní Korea vystřelila čtyři balistické rakety do moře směrem k Japonsku.

Hned na to USA začaly umisťovat na území Jižní Koreje raketový obranný systém THAAD. Tento vojenský systém vzbudil velký nelad v sousední Číně, která v něm vidí ohrožení vlastní jaderné kapacity zastrašení. Americká strana tvrdí, že THAAD je zaměřen jen na Severní Koreu.

Z Tokia se Tillerson vydá do Soulu v Jižní Koreji, kde právě došlo k odvolání prezidentky Pak kvůli korupčním skandálům. Právě Pak sdílela s Washingtonem názor na nutnost o izolaci Pchjongjangu. Její nástupce je umírněnější a dává přednost vyjednávání.

Čínská strana zastavila svoje nákupy severokorejského uhlí, ale také vyzvala všechny strany k jednání. Navzdory tomu, že jednání na principu „odzbrojení-pomoc“ jsou roky u ledu. Minulý týden řekl premiér Číny Li, že USA, Jižní Korea a Severní Korea by mohly být na cestě k válce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.