Východ Německa se vylidňuje

Počet obyvatel na východě Německa se dostal na úroveň z roku 1905.

Die Welt informuje, že počet obyvatel spadl na úroveň roku 1905.

Ve strukturálně slabých regionech klesá počet obyvatel, týká se to především východu Německa. Zároveň však na celém území Německa žije více lidí než kdy předtím. Východ a Západ se od sebe oddělují.

Nyní se ukazuje, jak obtížná je otázka „path dependency“, jak administrativě lehké bylo znovusjednocení, ale jak těžce probíhalo a probíhá v reálu.

Die Welt upozorňuje, že východoněmecké hospodářství se po převratu vyvíjelo dobře, např. HDP v Sasku a Durynsku se více než ztrojnásobilo. Ale základní slabost zůstala, ani jeden z regionů není tak atraktivní k žití a práci, jako ty na Západě.

Po znovusjednocení odešly miliony východních Němců, tvrdí ekonom Ifo-Institutu. Východní Němci zkrátka využili možností najít lepší práci. Západní Německo mělo velký prospěch z přílivu mladých a dobře kvalifikovaných lidí z východu.

A propast mezi východem a západem se prohlubuje. Západní Německo má o 60 % více obyvatel než před 2. světovou válkou, východní Německo má menší počet obyvatel (o 15 %) než ve 30. letech. Vlastně se počet obyvatel dostal na úroveň roku 1905.

Rozdělení Německa před 70 lety se stále dostatečně nedoceňuje. Na začátku 20. století přitom na území „starých“ zemí spolkové republiky žilo 44 milionů lidí, dnes je to více než 70 milionů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.