Východ Německa chce změnu kurzu Kramp-Karrenbauerové

Z východu Německa zní nová kritika vůči AKK: ta prý diskvalifikuje specifické východoněmecké zkušenosti a počíná si s „přehnaným sebevědomím.“ A jde o Rusko.

Die Welt informuje, že křesťanští demokraté (CDU) z východu Německa kritizují novou předsedkyni strany Annegret Kramp-Karrenbauerovou (AKK) za její politiku vůči Rusku. Vyzývají ji, aby zohlednila východoněmecké zájmy.

Vnitrostranická kritika nové šéfky CDU neutuchá. Z Lipska zaznívá hlas, že AKK diskvalifikuje specifické východoněmecké zkušenosti a počíná si s „přehnaným sebevědomím“.

Lipský apel si už získal řadu podpisů i od evropských poslanců, přičemž se apel šíří dál.

Východní Německo je rozčíleno zásadní řečí AKK s tématem zahraniční politiky. Předsedkyně CDU zdůraznila německo-americké přátelství a odmítla stejnou „odměřenost“ vůči Rusku i Americe. Z Lipska přišla reakce, že „není známkou síly a schopnosti vyjednávat“ a držet se přitom starých obrazů nepřítele. Není možné, aby předsedkyně ze svých rodinných zkušenosti dělala měřítko americko-německých vztahů.

Východní Němci jsou prý zklamáni, že není ani snaha znovu získat Rusko jako partnera k jednání. Podobně považují i sankce vůči Rusku za chybu. Je to prý „výraz bezmoci, nezájmu a snahy pokoušet se o vyřešení konfliktu“.

Kritizován je i postoj AKK vůči setkání saského předsedy vlády Kretschmera s ruským prezidentem.

Východní CDU kritizuje také migrační politiku. Uvádí, že „nekontrolovaný příliv statisíců uprchlíků, kteří nebyli ani kontrolováni ani registrováni, vyvolal v občanech znepokojení. Dodnes čekají východní Němci na vysvětlení událostí roku 2015.

Stranou nezůstává ani kritika zacházení se sociálními médií a internetem, což východoněmecká CDU označuje přímo za „blamáž“. Místo o regulaci internetu se má hovořit o digitalizaci a o tom, že nové mediální formáty jsou pro nás šance.

Proto chtějí křesťanští demokraté z Lipska jasnou korekturu kurzu. I vzhledem k blížícím se zemským volbám tedy chtějí jasný signál a „zohlednění východoněmeckých zájmů“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.