Lotyšsko – národ, který mizí

Pětina populace – tolik pobaltské Lotyšsko ztratilo lidí od vstupu do Evropské unie.

Od té doby, co se země stala členem EU, jí ubyla pětina populace, píše Politico.

Atis Sjanits je takový zvláštní velvyslanec. Nemá na starosti vztahy s jinou zemí, ale s diasporou vlastního národa.

Měl by reagovat na exodus, který spustil vstup Lotyšska do EU. Od té doby totiž odešla pětina populace do bohatších zemí, do Velké Británie, Irska a Německa.

V roce 2000 mělo Lotyšsko 2,38 milionů obyvatel, na začátku roku 2019 to bylo 1,95 milionu. Žádná země nezaznamenala dle statistik OSN takový propad populace, jde o 18,2 %. Podobně zle je na tom ovšem sousední Litva a také Gruzie.

Ekonomická migrace není jediným důvodem poklesu populace. Malá pobaltská republika má také dosti nízkou míru porodnosti a vysokou míru úmrtnosti. Hranice jsou otevřené, informace o tom, jak se žije jinde dostupné, takže mladí lidé míří pryč.

Výsledek je jasný – ohrožení přežití Lotyšska jako státu. Za padesát let může země zcela zmizet. Je za pět minut dvanáct, varuje Sjanits.

Dopad populační krize je dobře vidět v nejchudším regionu, Latgale, který sousedí s Ruskem. Průměrná mzda v Lotyšsku je asi 670 eur, zde je to ale polovina. Nelze se pak divit, že lidé chtějí odejít.

Mladí lidé jdou buď do hlavního města, Rigy, jejíž populace (640 000) spíše roste. Ale většina prostě odejde. Hromada prázdných budov nedaleko centra města Daugavpils ukazuje, co to znamená být opuštěn.

A mladí lidé se nevracejí, jen na návštěvu. Irina Sivakova odešla do Velké Británie a vrátit se nechce. „Zde je situace moc zlá,“ říká. Ale ví, že „hodně Britů je nemá rádo.“

Zástupce pro ekonomiku regionu Latgale říká, že pracovní místa tu jsou a kdo pracovat chce, tak může. Ale ví, že mzdy jsou velmi nízké. Vladislavs Stankevics ale připouští, že napětí mezi NATO a Ruskem v regionu, všechno to povídání o válce zrovna nepřispívá k tomu, aby tu lidé zůstávali.

Snad se trend obrací, protože se přeci jen vrací více emigrantů. Není to tak snadné v zahraničí uspět. I tak ale platí, že lidé z Lotyšska odcházejí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.