V Řecku vyhráli konzervativci

Strana Nová demokracie vystřídá levicovou SYRIZU a bude mít vlastní většinovou vládu.

Konzervativní strana Nová demokracie vyhrála nedělní parlamentní volby v Řecku. Nová demokracie získala 39,8 % hlasů. Vládní levicová SYRIZA skončila na druhém místě s celkem 32,5 % hlasů. Na čtvrtém místě se umístila socialistická strana KINAL s 8 % a komunistická strana s 5,3 % je na čtvrtém místě.

Do parlamentu se také dostala strana označovaná za proruskou a proti-migrační Řecké řešení, která dostala 3,7 % a stejný počet získala i strana bývalého ministra financí Janise Varufakise Diem25.

Do parlamentu se nedostane neonacistická strana Zlatý úsvit, která nepřekročila 3% hranici. V řeckém parlamentu působila od roku 2012.

Podle oficiálních výsledků bude mít Nová demokracie 158 poslanců v 300členném parlamentu, což znamená, že bude moci zformovat vlastní většinovou vládu.

Uvádí se, že voličská účast v předčasných parlamentních volbách činila 57,9 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.