USA uvažují o koalici proti Íránu

Kvůli útokům na obchodní lodě v Perském zálivu  chtějí USA vytvořit koalici zemí, která bude strážit obchodní cesty. USA tvrdí, že za útoky stojí právě Írán.

USA chtějí vytvořit mezinárodní vojenskou koalici, která bude chránit vodní cesty na Blízkém východu. Zatím jde o bezpečnost lodí, zní z USA, informuje německá Tageschau.

USA tvrdí, že útok na tanker v červnu byl v režii Íránu. Íránská vláda to odmítá. Napětí mezi oběma zeměmi ovšem roste, i kvůli sestřelení amerického dronu.

Ománský průliv, který se nachází v oblasti, je klíčový pro dodávky ropy. O ochraně vodních cest se prý hovořilo již v červnu při setkání zemí NATO. Tehdy ale žádná země součinnost nepřislíbila, tvrdí Tagesschau.

Írán je ovšem tématem jednání Mezinárodní agentury pro jadernou energii. Očekává se, že ze setkání vzejde apel na Írán, aby zanechal kroků, které ohlásil v minulých dnech.

Írán totiž překročil množství dovoleného obohacování uranu, což byly zásadní body tzv. jaderné dohody z roku 2015. Tímto Írán z dohody částečně vystoupil. Je patrné, že takto chce donutit zbylé partnery dohody, aby lépe reagovali na požadavky v oblasti hospodářské spolupráce. Té ovšem brání americké sankce, které se týkají i exportu ropy z Íránu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.