Švédsko končí se zápornými úrokovými sazbami

Švédská centrální banka ukončila pětiletý experiment se zápornými úrokovými sazbami.

Noviny Financial Times si všimly toho, že se centrální banka obává vedlejších dopadů této politiky. Riksbank proto navýšila úrokové sazby, nejvíce za posledních pět let.

Švédská centrální banka ukončila pětiletý experiment se zápornými úrokovými sazbami. Riksbank zvýšila základní repo sazbu na nulu, tj. na úroveň, na které byla naposledy v únoru v roce 2015.

Nicméně švédská centrální banka dala najevo, že úrokové sazby budou na nule zřejmě hodně dlouho a že kdyby se stav ekonomiky opět zhoršil, pak půjde znovu do záporného pásma. Švédská centrální banka je již dlouho pod palbou kritiky.

V roce 2010 a 2011 dokonce zvýšila úrokové sazby, což slavný americký ekonom Paul Krugman označil za „sadomonetarismus“. Pak se ovšem začal kurz obracet a banka nakonec začala aplikovat i záporné úrokové sazby. Sazba mínus 0,5 % platila od roku 2016 do začátku tohoto roku.

I poslední krok vyvolal čilé diskuse. Na jedné straně se argumentovalo „nespecifickými“ vedlejšími riziky záporných úrokových sazeb, na straně druhé se řada ekonomů ptá, proč zvyšovat sazby zrovna ve chvíli, kdy švédská ekonomika zpomaluje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.