Trumpův zeť se ocitl uprostřed politické bouře a zřejmě bojuje o pozici v Bílém domě

AP. Zeť prezidenta USA Donalda Trumpa a jeden z jeho poradců Jared Kushner bude podle zprávy agentury AP vypovídat před senátním zpravodajským výborem ohledně svých styků s ruskými úředníky. Kushner se k výpovědi rozhodl dle informací Bílého domu dobrovolně.

Podle slovo předsedy senátního výboru Sen. Richarda Burra bude Kushner vypovídat pod přísahou v “soukromém rozhovoru” o svých vztazích a kontaktech s ruským velvyslancem a dalšími úředníky.

Informace se objevila potom, co Bílý dům oznámil, že se Kushner ujme vedení nového úřadu pro americkou inovaci. Konkrétní pravomoci nového úřadu nejsou zatím jasné a někteří z Bílého domu vidí novou pozici Kusnera jako málo vlivnou.

Oficiálně se hovoří o tom, že úřad a jeho tým by měly mít na starosti zlepšení či modernizaci vládnutí a jednat jako strategičtí partneři v přenosu zkušeností z byznysu a podnikání (soukromého sektoru) do vládnutí. Řada lidí z Bílého domu ale vyjádřila svojí skepsi ve vztahu k reálnému významu úřadu. A také ke skutečným možnostem podobného programu, které už nyní omezily Trumpovy velké škrty výdajů.

Nicméně jmenování Kushnera vede k některým jiným otázkám: zda nedojde k vzdálení J. Kushnera od prezidenta, kterého tak obklopí téměř výlučně konzervativní a také kontroverzní poradci. Oznámení o zřízení nového úřadu navíc přišlo v době, kdy byl Kushner spolu s manželkou Ivankou na dovolené v Aspenu, zatímco se ukazovalo, že nová zdravotní reforma v kongresu neprojde.

Kushner se v pátek narychlo vrátil do Washingtonu, ale ž bylo pozdě pro záchranu zdravotní reformy. Dva lidé z okolí Kushnera ale popírají, že by prezident byl na Kushnera rozzlobený za to, že odjel. Jeho dovolená v Aspenu měla prý požehnání prezidenta. Stejně tak mělo být oznámení o zřízení nového úřadu plánováno dva týdny do předu.

Jared Kushner je nicméně, píše AP, viděn jako člověk, který je velmi blízký prezidentovi ale soutěží o to, aby mu prezident dopřál sluchu a o vliv v Bílém domě. Patří k těm, kdo mají ke Trumpovi dostup v jakoukoliv dobu.

Poslední vývoj je tak řídkým momentem, kdy se Kushner dostal do centra politické bouře, která už se rutinně týká hlavního stratéga Bílého domu Steve Banona, šéfa administrativy Reince Priebuse či vedoucí poradkyně Kellyanne Conwayové.

Podle dalších informací patří Jared Kushner ke skupině lidí v Bílém domě, kteří se často ocitají ve sporech s Bannonovým konzervativním křídlem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.