Hledání řešení tamního konfliktu bude pokračovat. Rusko a Turecko se snaží vyhnout vojenské konfrontaci v Libyi.
Během pondělka se v Moskvě uskutečnilo jednání dvou stran současného konfliktu v Libyi: premiéra tripolské vlády Fayeze al-Sarraje a maršála Chalífy Haftara. Zprostředkovatelem jednání byly Rusko a Turecko, které zastupovali ministři zahraničí Sergej Lavrov a Mevlüt Cavusoglu, informují úterní noviny Vědomosti.
Jednání v Moskvě trvalo 8 hodin a nevedlo k podpisu dohody o příměří, Maršál Haftar si vzal čas na rozmyšlenou a následně dohodu odmítl.
Podle informací z diplomatických kruhů trval Haftar během rozhovorů na vstupu svých vojenských jednotek do hlavního města, které kontroluje vláda al-Sarraje. Takový požadavek nelze vnímat jako ochotu k dohodě.
Dohoda měla obsahovat jednak klid zbraní a ukončení vojenských akcí, jednak vytvoření vojenské komise, která měla určit linii styku a dohlížet nad příměřím. Vedle toho bylo plánováno založení pracovních skupin, které by se zabývaly celkovou kontrolou situace v regionu.
19. ledna se má v Berlíně konat další důležité jednání obou stran libyjského konfliktu, na kterém budou ruští zprostředkovatelé, bez ohledu na Haftarovo moskevské rozhodnutí, trvat na mírových rozhovorech a na moratoriu na jakékoliv vojenské akce v Libyi.
Západní noviny, například Frankfurter Allgemeine Zeitung a Guardian, konstatují, že Rusko a Turecko doposud konflikt v Libyi spíš přiživovaly, nyní ale Vladimir Putin učinil správný diplomatický krok a zorganizoval minisummit v Moskvě, který ukázal, jakou roli ve skutečnosti Rusko v Libyi hraje. Neschopnost evropských zemí ukončit násilí v Libyi je nyní pro Rusko další příležitostí posílit svůj vliv v regionu, citují Vědomosti francouzský list Le Point.
Německá kancléřka Angela Merkelová během své sobotní návštěvy v Moskvě ruskou a tureckou iniciativu přivítala. Putin pak podpořil myšlenku konference v Berlíně pod záštitou OSN. Ruský lídr o situaci v Libyi mluvil telefonicky i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a italským premiérem Guiseppem Conte.
Ruský odborník na Blízký východ Alexandr Šumlin si v komentáři pro Vědomosti všiml, že zatímco evropské země se v rámci snah o mír v Libyi vyhnuly vlastní vojenské přítomnosti, Turecko a Rusko jdou opačnou cestou. Turecko do země poslalo svoje jednotky, ruský prezident připustil, že v zemi jsou ruští soukromí žoldáci, byť nejednají v zájmu státu – obě země tak mají na situaci v Libyi vliv. Turecko a Rusko se nyní snaží vyhnout se vzájemné vojenské konfrontaci, takže hledají cesty k míru, řekl Šumlin.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.