Cvičení má demonstrovat schopnost USA přesunout přes velké vzdálenosti síly o velikosti divize. Záměrem má být prý odstrašení.
Zatímco Spojené státy přesouvají svá vojska z Blízkého východu, zdá se, že v Evropě svoji vojenskou přítomnost naopak navyšují. Vojenské cvičení Defender Europe bude trvat několik měsíců, od února do července. Zúčastní se ho celkem 20 tisíc vojáků USA (počet nasazených vojáků ze všech ostatních členských zemí NATO bude nižší), a jde o největší nasazení amerických vojsk v Evropě za posledních 25 let.
Podle nejvyššího vojenského velitele NATO Toda D. Wolkerse je smyslem cvičení demonstrovat schopnost USA přesunout na velké vzdálenosti síly o velikosti divize. Záměrem má být prý odstrašení.
Defender Europe se týká pozemních vojsk, námořnictva i letectva a proběhne v celkem osmi zemích Evropy, včetně oblasti východní hranice NATO s Ruskem. Ze strany USA však doslovně nezaznělo, že by vojenské cvičení mělo souvislost s ruskou hrozbou. Tato demonstrace vojenské síly přichází několik let poté, co Rusko anektovalo poloostrov Krym.
V roce 2016 summit NATO rozhodl, že dojde k umístění mnohonárodních batalionů v oblasti hranice s Ruskem, hlavně v Pobaltí.
V září 2019 oznámilo Rumunsko, že vynaloží celkem 2, 5 miliardy euro na přestavbu letecké základy Mihail Kogalniceanu, kde bude umístěno 8 až 10 tisíc vojáků, stíhačky F-16, tankovací letadla a další vybavení.
V říjnu 2019 podepsal ministr Mike Pompeo novou dohodu o posílení obranné spolupráce s Řeckem, což znamená výstavbu nové námořní a letecké základy v Alexandroupoli v severním Řecku, která bude zásobovat spojence v Bulharsku a Rumunsku trasou obcházející Bospor, který je pod kontrolou Turecka. Řecko tak bude těžit ze zhoršení vztahů mezi USA a Tureckem.