Protesty v Chile změnily kvůli epidemii taktiku

Protivládní akce se přesunuly z ulic k jiným formám protestu. Epidemie infekční nemoci podtrhla význam kvalitního zdravotnictví či nedostatek zprivatizované vody.

Chilský prezident Sebestian Piñera vyhlásil minulý týden 90denní stav katastrofy ve snaze řešit problém šíření infekce COVID-19 v zemi. V Chile je zatím zachyceno 238 případů nového koronaviru. Podle Piñery jsou ohroženy životy všech Chilanů.

Prezident země při vyhlášení stavu katastrofy nespecifikoval konkrétní kroky, které jeho vláda přijme v souvislosti se šířením nemoci. Sdělil jen, že prioritou vlády je ochrana zdravotních zařízení a jejich fungování, zásobování zdravotnickým materiálem a karanténa. Armáda má spolupracovat se zdravotníky.

Podle chilského zákona zavedení stavu katastrofy znamená, že armáda dostává právo na kontrolu veřejného pořádku a bezpečnosti, a má také právo kontrolovat pohyb lidí a zboží. Vojenské velení bude dávat přímé návody pro veřejné úřady i místní správu.

K vyhlášení stavu katastrofy v Chile došlo v době, kdy již pět měsíců probíhají protesty proti strukturální nerovnosti. Protesty začaly v říjnu 2019 hlavně z iniciativy studentů. Jejich hlavním požadavkem je změna systému, včetně vzdělávání, zdravotnictví a důchodů. Policie proti těmto protestům opakovaně zasáhla a střety mezi bezpečnostními složkami a demonstranty přinesly už celkem 30 mrtvých.

Poslední velká akce se konala 8. března v souvislosti s Mezinárodním dnem žen. Účastnilo se jí kolem milionu lidí. Když se v Chile začaly objevovat první případy koronavirového onemocnění, protestující se uchýlili k alternativě, večer hlučí a tlučou pánvemi a hrnci z oken svých obydlí.

Dvě třetiny Chilanů si nemyslí, že vláda odpověděla na koronavirus adekvátně. Větší důvěře než současná vláda se těší představitelé měst.

Sociální hnutí nyní přerušila protesty a zaměřila se na zdravotní krizi. Podpořila doporučení chilské lékařské komory, která navrhuje drastické kroky proti šíření kororonaviru. Téma univerzálního zdravotnictví zdarma, které protesty artikulují, získalo znovu na naléhavosti.

Koronavirus ovšem podtrhnul ještě jeden problém: nedostatek vody, která byla v Chile za vlády junty zprivatizována. V severní provincii Petorca voda chybí, ačkoliv se nyní lidem doporučuje intenzívnější mytí rukou. Přístup k vodě mají zdejší domácnosti omezený a domácí zvířata, která jsou zdrojem jejich obživy, umírají žízní. Většina zdrojů vody v provincii se používá k zavlažování plantáží avokáda.

„Zavedení stavu katastrofy umožňuje nasazení armády, ale já stále čekám, až bude (vláda) garantovat přístup k vodě,“ komentovala situaci místní aktivistka Barbara Astudillová.

Ilustrační foto: Autor – SrArancibbia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83279831

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.