Americká ekonomika se zřejmě propadla o 4,8 %

Ve Spojených státech skončila nejdelší éra hospodářské konjuktury. Karanténa zasáhla motor ekonomiky USA – spotřebu.

V prvním čtvrtletí se americká ekonomika propadla o 4,8 %, skončila tím nejdelší éra konjunktury. Karanténní opatření zasáhla motor americké ekonomiky, což jsou výdaje spotřebitelů, informovaly noviny Financial Times.

Jedná se ale jen o první odhad Bureau of Economic Analysis. Navíc je patrné, že to nejhorší mají Spojené státy před sebou, protože karanténní opatření v březnu teprve začínala.

V důsledku epidemie Kongres schválil obrovský stimulační balíček ve výši 2,2 bilionu dolarů. Obsahuje více než 300 mld. dolarů na záchranu malých firem. Tento program byl už vyčerpán, takže se rozšířil o nový.

Do zbraně povolala i americká centrální banka FED více nástrojů než za Velké recese – snížila úrokové sazby, začala nakupovat aktiva, či rozšířila swapové linky se zahraničními bankami.

Rovněž díky těmto opatřením ekonomové doufají v oživení již v létě, což by bylo pro kampaň obhajujícího prezidenta naprosto zásadní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.