V Hongkongu přituhuje kvůli novému zákonu o národní bezpečnosti

Zákon se připravuje v centru, nikoliv v Hongkongu a nově chce trestat nejen „činy“ ale i „aktivity“ ohrožující národní bezpečnost.

Návrh novely zákona o národní bezpečnosti pro Hongkong byl v úterý po jednání ve Stálém výboru čínského parlamentu znovu doplněn pozměňovacím návrhem, a to překvapivě, píše hongkongský list South China Morning Post. Původní návrh tak byl doplněn o zákaz aktivit, které „vážně ohrožují národní bezpečnost“. K doplnění došlo v úterý v kontextu nových masových protestů v Hongkongu, které se staly předehrou před středečním jednáním Legislativní rady ohledně dalšího připravovaného zákona. Ten by nově trestal například útoky na národní hymnu.

Centrální vláda se rozhodla obejít hongkongskou legislativu a připravit nový zákon o národní bezpečnosti pro Hongkong sama, což vzbudilo vlnu kritiky a protestů.

Studenti v Hongkongu plánují bojkot výuky a odbory, které podporují protivládní protesty, volají po generální stávce. Aktivisté online zase svolávají protestující, aby blokovali silnice a narušovali dopravu jako nástroj k frustrování úřadů.

Policie oznámila, že použije sílu k tomu, aby zabránila chaosu. Ve středu došlo v Hongkongu ke střetům, policie proti protestujícím použila pepřový sprej a mělo být zatčeno asi 240 lidí.

Podle dalších informací dostal pozměňovací návrh už podporu šéfa čínského parlamentu. Detaily nejsou doposud známy, ale jsou zde informace o tom, že navrhovaný zákon by se zaměřoval nejen na prevenci, zastavení a trestání „činů“, ale rovněž i „aktivit“, které by se považovaly za hrozbu národní bezpečnosti. Navrhovaný zákon vzbudil ostré reakce, protože je chápán jako útok na existující svobody Hongkongu.

Rozhodovat o návrhu se bude ve čtvrtek, odkud by měl návrh směrovat do legislativního výboru čínského parlamentu, Národního lidového kongresu. Ten by měl dát zákonu detailnější podobu.

Noviny South China Morning Post tvrdí, že podle jejich informací má zákon podporu většiny poslanců. Jeden z oponentů zákona, obchodník Michael Tien Puk-sun upozornil, že není jasné, co bude například s protestujícími, kteří se účastní protestu, jenž se náhle stane násilným. Opatření by podle něj neměla být přísnější, než jak je stanovuje hongkongská ústava, která provincii umožňuje mít vlastní zákony o národní bezpečnosti.

Právník z Univerzity v Hongkongu, profesor Simon Young Ngai-man zdůraznil, že nové doplnění je v podstatě otevřenou kategorií, která by mohla být ve výkladu „potenciálně expansivní“. Naopak ústavní expert Albert Čchen Chun-ji je toho názoru, že malý doplněk by neměl znamenat podstatný rozdíl.  Podle něj Národní lidový kongres často návrhy zákonů často doplňuje, protože nechce jenom „razítkovat“.

Šéfka hongkongské správy Carrie Lamová odmítla kritiku, že by nový zákon měl nějak ovlivnit ekonomiku provincie – v západních demokraciích platí podle ní podobné zákony a investory to neodrazuje. Lamová se snažila obyvatele provincie také ujistit o tom, že zákon nijak nenaruší jejích práva a svobody. Má se prý zaměřit jen na radikální menšinu. V Hongkongu se žhavě diskutuje o tom, zda má čínské centrum, tj. Národní lidový kongres a jeho stálý výbor, právo na to zákon pro Hongkong připravit a přijmout. Například hongkongská advokátní komora to odmítla jako nelegitimní krok.

Pročínští politici v Hongkongu mezitím volají po klidu ohledně příprav nového zákona. Podle plánu, který byl zveřejněn minulý pátek, by měl Peking do zákona zahrnout zákaz secese, subverze, terorismu a spiknutí se zahraničními vlivy v Hongkongu. Zákon chce také uložit vznik nových bezpečnostních institucí k ochraně suverenity a umožnit čínským organizacím operovat ve městě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.