Americký plukovník: To USA vedou v porušování mezinárodního práva

Přinášíme to nejzajímavější z rozhovoru zakladatele alternativní americké stanice The Real News Network Paulem Jayem s plukovníkem Lawrencem Wilkersonem. Ten patří ke stálým spolupracovníkům redakce a vyjadřuje se především k otázkám bezpečnosti a mezinárodních vztahů.

The Real News Network. Rozhovor s plukovníkem Lawrence Wilkersonem, který byl náčelníkem štábu u Colina Powella a dnes působí na William and Mary College a na univerzitě ve Washingtonu.  Politickou příslušností je Wilkerson republikán.

Na úvod rozhovoru Paul Jay uvedl, že americký útok na Sýrii se v USA hodnotí celkově pozitivně. Platí to pro Republikány i Demokraty, mainstreamová média a dokonce pro některá progresivní. Ale proč se nikdo neptá, kdo je skutečně viník chemického útoku? Proč jednaly USA tak rychle a jak si mohly být tak jisté, že viníkem byl skutečně Asad?

Wilkerson se domnívá, že je obtížné v americkém útoku hledat racionalitu. Američané podle něj chtěli použít omezenou sílu tak, aby získali silnější vyjednávací pozici v blížících se rozhovorech. Předtím podle Wilkersona nebyla americká přítomnost v Sýrii takto patrná. Je to podle něj taktický tah à la Trump, který má za úkol získat si silnější pozici před vyjednáváním.

Wilkerson také souhlasí s postojem ruského velvyslance při OSN, který útok označil za porušení mezinárodního práva. Wilkerson dále podpořil  potřebu podrobného vyšetřování, ale zároveň dodává, že se ho jen těžko dosáhne. Wilkerson uvádí analogii s Irákem v roce 2003 a další případy s tím, že pokud USA v něčem skutečně vedou, pak je to porušování mezinárodního práva.

Připomněl také, že Assad má jiné možnosti, kdyby chtěl zabíjet lidi, a že i z hlediska politické taktiky se podle jeho hodnocení v případě chemického útoku jedná o nesmysl. Wilkerson tak nevylučuje, že šlo o tah proti-assadovské opozice vzhledem k načasování i k prohlášení Američanů k Assadovi, které se během chvíle obrátilo vzhůru nohama.

USA podle něj jen čekalo na určitou provokaci, která by ospravedlnila útok.

Trump a domácí politika

Je rovněž možné, že jde z velké části o domácí politiku ve Spojených státech. Wilkerson americký úrok na Sýrii chápe jako způsob, jak chce Trump  využít určitého momentu. Trump na sobě cítí velké tlaky a najednou je tu tahle situace a on může hovořit o tom, jak je to strašné, že děti takhle umírají… Trump je podle Wilkersona právě velmi silný v tom, že umí využít moment, což odpovídá jeho zkušenostem z Reality TV, kde je využití příhodné chvíle důležité. A to je silná stránka Donalda Trumpa. 

Není jasné, zda je zde nějaká souvislost se „šachováním“ Steva Bannona, Trumpova šéf-stratéga (poz.redakce: Bannon byl krátce před útokem amerických raket na Sýrii odvolán z Národní rady pro bezpečnost). Bannon je ovšem člověk, který si přeje použití síly, jak ho hodnotí Wilkerson. Je to někdo, kdo neustále hovoří o tom, že je nutná globální válka s islámským fašismem. Wilkerson, který je sám Republikán, říká, že okolo Trumpa se sešli exponenti imperiální síly USA, v níž je vojenská síla tou hlavní složkou. Tito lidé mají nyní obrovský vliv.

Podle vlastních slov se Wilkerson nejvíce stydí za velvyslankyni USA při OSN Nikki Haleyovou. Wilkerson uvedl, že pochází ze stejného domovského státu a za nikoho v „trumpovském okolí“ se tolik nestydí jako právě za ni.  Byla to právě Haleyová, která chemický útok spojila s Iránem. Někteří proto chtějí útočit na Irán i na Sýrii, doplnil moderátor Paul Jay. Wilkerson je následně velmi otevřeně  nazval “idioty”.

Wilkerson se také bez obalu vyjádřil k Dicku Cheneymu a dalším, o kterých prohlásil, že budou lhát, krást cokoliv, aby podle svého přesvědčení hájili Izrael. Jenže, uzavřel Wilkerson, USA na Blízkém Východě vytváří tu nejnebezpečnější situaci právě pro Izrael. Až se Izrael bude potápět, tak i USA budou v rozkladu a nebudeme mu moci pomoct, zakončil rozhovor Larry Wilkerson.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.