Bolton: USA by měly uznat Tchaj-wan

Bývalý bezpečnostní poradce prezident Trumpa prohlásil, že by USA měly uznat nezávislost Tchaj-wanu jako součást asymetrického tlaku na Peking.

Dokud jsou vztahy mezi USA a Čínou na bodu mrazu, měl by Tchaj-wan důrazně požadovat, aby byl mezinárodně uznán jako nezávislý stát, řekl minulý čtvrtek na online semináři bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton. Spojené státy by podle něj měly Tchaj-wan plně diplomaticky uznat.

Bolton také prohlásil, že v rámci asymetrického tlaku na Peking je Tchaj-wan nejdůležitějším bodem, a kritizoval dosavadní praxi jednání s představiteli Tchaj-wanu mimo americké vládní budovy. Podle něj jde o směšnou praxi, Američané by měli mít právo setkat se v amerických vládních budovách s kým chtějí, navíc neoficiální forma jednání s tchajwanskými představiteli podporuje negativní postoj Číny k ostrovní demokracii. Kromě toho hovořil Bolton o situaci Ujgurů v Číně a kritizoval represe v Hongkongu.

Během působení v roli národního bezpečnostního poradce se Bolton se svým týmem Čínou a Tchaj-wanem zabýval detailně a konkrétní poznatky předával prezidentu Donaldu Trumpovi, jak nyní řekl. Naznačil také, že je možné, že v případě Trumpova nezvolení budou demokraté vůči Číně ještě tvrdší, než je současný prezident.

Bolton plánoval účast na květnové inauguraci současné tchajwanské prezidentky, ale kvůli pandemii nového koronaviru ji zrušil. V posledních týdnech na sebe upozornil knihou pamětí, která má ukazovat, jak se v Trumpově administrativě činila zahraničněpolitická rozhodnutí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.