Volkswagen lpí na dogmatu elektromobility

Německý koncern chce být lídrem v oblasti elekromobility, ale odmítá využití vodíku. Prý je to hudba vzdálené budoucnosti.

Die Welt přináší obsáhlou analýzu politiky koncernu, který se hodlá stát lídrem v oblasti elektromobility.

Herbert Diess, šéf automobilky VW, tvrdošíjně trvá na tom, že vodík je pro osobní automobily vzdálenou hudbou budoucnosti. Tvrdí, že diskuse o technologiích přichází pozdě, nyní se jede směrem k elektromobilitě, myslet na vodík teď nedává smysl.

V Německu byl totiž uspořádán zvláštní diskusní večer, online talkshow, v níž vystoupili nejen Diess, ale také zástupce svazu automobilového průmyslu, šéf Bosche, zástupce Daimlera a další.

Hlavními tématy byly jednak otázka pohonu, která by měla posunout mobilitu ke klimaticky neutrálním výsledkům, jednak opatření, která Německo musí udělat, aby si – i s ohledem na digitalizaci – udrželo svou světově vedoucí pozici.

VW se už před lety rozhodl pro elektromobilitu a chce být v této oblasti jedničkou. Elektromobily už nejsou o tolik dražší než běžná auta a Diess tvrdí, že hlavním problémem je otázka efektivity využívání vodíku. Die Welt však zaráží to, že Diess odmítá i palivové články, přestože Hyundai a Toyota s nimi budou experimentovat.

Vodík a palivové články totiž mají oproti elektroautům řadu výhod. Je možné je rychle „natankovat“ a již dnes mají dojezd 700 kilometrů, což je mnohem víc než auta na baterie. Šéf firmy Bosch se s Diessem právě v tomto bodě neshodl, jeho firma, která je světově největším subdodavatelem automobilek, sází i na palivové články. Bosch vidí budoucnost v „zeleném vodíku“, tj. v takovém, který je vyráběn pomocí ekologických technologií.

VW na trh zavádí novou generaci elektroaut, chce se ve vedoucí pozici udržet i v kategorii elektromobility. V současnosti je v oblasti elektromobility a digitalizace pod velkým tlakem, v posledních letech totiž vymezovala cíle a stala se vůdcem trhu Tesla, přestože VW je podstatně větší.

Evropská komise chce různými strategiemi rozšířit vodík jako univerzální zásobárnu energie. Díky solárním elektrárnám v Severní Africe se uvažuje o jeho dovozu a očekává se, že i velká pole větrných elektráren by mohla přispět k poklesu jeho ceny.

Předsedkyně Evropské Komise Ursula von der Leyenová chce pomocí vodíku učinit evropský průmysl klimaticky neutrální. Šéf Bosche se domnívá, že právě vysoká výdrž a dlouhý dojezd bude faktorem, který umožní palivovým článkům na bázi vodíku obstát v konkurenci se spalovacími motory.

Kromě pohonu bude zásadní, jak se Německo vypořádá s digitalizací. Především vůči Tesle mají německé firmy v řadě ohledů zpoždění, píše Die Welt. Německo je sice silné, jenže totální technologická disrupce v oblasti výroby automobilů může jeho výhodu rychle smáznout, tvrdili někteří účastnici diskuse.

Technologická změna je obrovská. Šéf VW Diess uvedl, že v novém elektroautu ID.3 je desetkrát víc digitální technologie, než v Golfu 7. VW si chce software pro automobily vyvíjet sáma tento úkol převezme prémiová značka koncernu Audi.

Je patrná změna paradigmatu. Výrobci automobilů chtějí mít pod kontrolou i přidanou hodnotu v oblasti softwaru. Auto budoucnosti přirovnávají k iPhonu na kolech. Nicméně ve skutečnosti se v moderním digitálním autě skrývá výkon, který se rovná stovkám iPhonů.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.