Tisíce lidí demonstrují v Izraeli proti vládě

Vztek, to je emoce, kterou cítí stále víc Izraelců vůči premiéru Netanjahuovi. Kritika se týká reakce vlády na koronavirus. policie musela nasadit vodní děla.

Lidé demonstrují kvůli politice vlády v souvislosti s koronavirovou epidemií, ale hnutí „Černé vlajky“ vadí také korupce spojována s premiérem, dočetli jsme se na německé zpravodajské platformě Tagesschau.

Demonstranti v Tel Avivu tvrdí, že vláda je zkorumpovaná a zcela se odcizila lidu. Na plakátech jsou hesla jako „koronavirová diktatura“ či „ekonomická bezpečnost pro nás všechny.“

Protestujícím vadí omezování veřejného života, které podle nich přivodí obrovské ekonomické škody. Požadují větší pomoc pro firmy.

Premiér Benjamin Netanjahu sice připravil miliardový balíček pro zmírnění finančních šoků během krize, ale opatření jsou mnohými občany vnímána jako nedostatečná a také chybně směřovaná. Dopady epidemie na ekonomiku Izraele jsou velké. Nezaměstnanost překročila 20 %. Hodně občanů se obává naprostého zhroucení ekonomiky. Jenže počet nově infikovaných je znovu na rekordních hodnotách.

Vláda se proto rozhodla pro uzavření ekonomiky o víkendech, znovu jsou v platnosti omezení pro shromažďování i pro restaurace. Jenže majitelé restaurací chystají vzpouru.

Prozatímní údaje ukazují, že v Izraeli je přes 49 000 nakažených, zemřelo jich 400. Na obsazeném území západního Jordánu je nakaženo přes 8000 lidí, zemřelo jich 58.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.