Abeho odchod ukládá mírovou dohodu s Ruskem k ledu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Japonskem je podstatná pro normalizaci vztahů obou zemí.

Ruské noviny Vědomosti hodnotí rezignaci japonského premiéra Šinzó Abeho. Podle článku nebude nový japonský premiér tak těsně spolupracovat s Ruskem, jako to bylo v případě Abeho, nejdéle sloužícího premiéra země.

Jedním z hlavních Abeho úkolů bylo dosažení mírové dohody s Ruskem, míní deník. Podle japonského názoru by Rusko mělo Japonsku předat čtyři jižní ostrovy Kurilského hřebene. Rusko uznává platnost deklarace SSSR z roku 1956, ve které je zmínka o návratu dvou ostrovů v případě dosažení mírové dohody. Abe se o dosažení mírové dohody výrazně zasazoval, ve funkci premiéra jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem celkem 27x. Z Kremlu zaznělo politování nad Abeho odchodem, neboť významně přispěl k rozvoji dvoustranných vztahů obou zemí.

Mírová dohoda mezi Ruskem a Japonskem je podstatná pro normalizaci jejich vztahů. Podle politologa Fjodora Lukjanova staví vzestup Číny obě země do druhořadé pozice, proto se Abe snažil o mírovou dohodu s Ruskem, která by vytvořila nové podmínky pro vzájemnou spolupráci.

Mezi Putinem a Abem navíc vládly vzájemné osobní sympatie, což ovšem k dosažení dohody nestačilo, neboť, míní Lukjanov, jde o problém z kategorie „téměř neřešitelných“ – teritoriální spory jsou totiž obecně obtížně řešitelné.

S odchodem Abeho se dosažení mírové dohody odkládá. Problém tak bude i nadále břemenem ve vzájemných rusko-japonských vztazích, navíc bez dosavadního pozitivního osobního faktoru. Absence mírové dohody, ačkoliv nebude narušovat běžný provoz vzájemných vztahů, bude podle Lukjanova problémem pro dosažení dlouhodobých strategických změn.

Podle anonymního zdroje z ruské vlády, který je obeznámen s dlouhodobýn průběhem jednání, narazily rozhovory mezi Putinem a Abem na stejný problém jako v roce 1993 rozhovory mezi Borisem Jelcinem a premiéry Kiičim Mijazawou a Morihirem Hosokawou: japonská zahraniční politika je omezována povinnostmi plynoucími z bezpečnostní dohody s USA a neexistují žádné garance, že USA připustí sblížení Japonska s Ruskem, které by přineslo výhody Rusku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.