Německý ministr ekonomiky věří v přijetí obchodní dohody EU-Mercosur

Peter Altmaier mluvil o „vhodném řešení“ pro „nejasnosti“ v obchodní dohodě. Mezi ty ovšem patří pokračující odlesňování Amazonie.

Německý ministr ekonomiky Peter Altmaier sdělil, že stále věří v ratifikaci obchodní dohody mezi Evropskou unií a jihoamerickým blokem Mercosur, a to navzdory problému odlesňování v Brazílii.

Altmaier řekl, že v dohodě sice jsou některé otázky, které je třeba vyjasnit, ale není třeba kvůli nim dohodu znovu otevírat k vyjednávání. Německý ministr ekonomiky při jednání v Berlíně své evropské kolegy chlácholil, že „vhodné řešení“ se jistě najde a členské země EU by se neměly ohledně dohody názorově rozdělit.

Jak jsme informovali, obchodní dohody mezi EU a uskupením Mercosur (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) bylo po dvaceti letech vyjednávání dosaženo v minulém roce. Výhrady v rámci procesu ratifikace vyjádřila Francie, která argumentovala Pařížskou dohodou o klimatu. Francouzský prezident patří k hlasitým kritikům brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který se řadí mezi klimatické skeptiky.

Německo si od dohody slibuje otevření nových trhů pro své průmyslové výrobky.

Obchodní dohodu kritizovali také evropští zemědělci a farmáři.

Psali jsme:

Kancléřka Merkelová má pochybnosti o dohodě EU-Mercosur

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.