Cukr a bič. EU má novou metodologii pro rozšiřování

Podle všeho bude Evropská unie požadovat konkrétní reformy v kandidátských zemích výměnou za financování.

Evropská komise publikovala dlouho očekávaný balíček pro rozšiřování Evropské unie, které v posledních letech stagnuje. Cílem nového balíčku je oživení rozšiřovacího procesu.

Celkově je nová dokumentace EK mnohem pozitivnější, než jak vyzněl květnový summit o rozšiřování EU. Summit vyslal smíšené signály, když se vyhnul slovu rozšíření.

Součástí balíčku jsou zprávy o jednotlivých zemích a také investiční plán Komise pro západní Balkán. Ten ale musí být podle varování eurokomisaře pro rozšiřování EU Olivéra Varhelyie doprovázen výsledky klíčových reforem, které EU od kandidátských zemí vyžaduje.

„V nové metodologii máme jasná pravidla. Uvidíte, že se snažíme o splnění ekonomické části ruku v ruce s reformami. Pokud uvidíme chyby v reformách nebo pat, nebude možné pokračovat ve financování,“ řekl eurokomisař Varhelyi.

Evropská komise dala letos zelenou pro zahájení rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, zeměmi západního Balkánu. Před tím byl rozšiřovací proces zmražen díky postojům Francie.

Vedle Severní Makedonie, která si vysloužila největší chválu v národní zprávě Evropské komise, a Albánie, se ke kandidátským zemím řadí ještě Černá Hora a Srbsko. K potenciálním kandidátům patří i Bosna a Hercegovina, která nyní status kandidáta ale nemá, a také Kosovo. Zvláštním případem je potom Turecko. V případě Albánie EK zmínila nutnost pokroku v oblasti soudní reformy a boje s korupcí. Černá Hora byla kritizována za nedostatky v oblasti svobody slova. V případě Srbska se kritika týkala parlamentních voleb v letošním roce, které bojkotovala tamější opozice.

Kritice se nevyhnula ani Bosna a Hercegovina, kde se jednalo o politický pat, který v zemi panuje od začátku letošního roku. Volební rámec Bosny a Hercegoviny podle Evropské komise neodpovídá evropským standardům, chybí také průhledné financování politických stran. V případě dalšího potenciálního kandidáta, Kosova, zpráva zdůraznila problém rozšířené korupce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.