Merkelová chce uzavření všech lyžařských středisek v celé EU

Kancléřka chce tímto opatřením omezit šíření nákazy, ale Rakousko je proti.

Angela Merkelová apelovala v Bundestagu na občany, aby necestovali. Chce, aby lyžařská střediska zůstala zavřená. Merkelová si je ovšem vědoma toho, že pro Rakousko se jedná o ekonomicky důležitý sektor a že je razantně proti.

Z Bruselu už zaznělo, že lyžařská střediska a jejich otevření jsou otázkou národních vlád, nikoliv evropských institucí.

Téma lyžařských středisek je další štěpící linií, píší Financial Times. Na jedné straně je Itálie, která chce nechat všechna střediska zavřená nejméně do února s tím, že si nemůže dovolit, vzhledem k rostoucímu počtu úmrtí, je otevřít.

Německo argumentuje případem rakouského Ischglu, z něhož se nákaza roznesla do celého světa, včetně Singapuru a Izraele.

Bavorský premiér Söder chce také jednotný přístup, ale Rakušané tvrdí, že jsou schopni zajistit bezpečnost. Zábava a bary budou zakázány a všude bude potřeba dodržovat rozestupy.

Pro Rakousko je význam lyžařských středisek značný, tvoří až 8 % zaměstnanosti v zemi v zimních měsících a přispívá 4 % k HDP. V Itálii ovšem také nestojí všichni za vyjádřením premiéra Conteho, zástupci severních regionů Itálie hovoří o „ekonomické sebevraždě“, pokud by na Vánoce a Nový rok měla být zavřena střediska jako Cortina d´Ampezzo.

Ve Švýcarsku se střediska otevírají už nyní. V některých částech země, například francouzsky mluvících kantonech , silně postižených pandemií, ovšem existují omezení.

Ve švýcarském tisku už se objevily zmínky o blížící se „lyžařské válce“ v EU.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.