Zóna volného obchodu na africkém kontinentu

Se začátkem nového roku se otevírají Africe nové možnosti: 90 % všech cel by mělo být odstraněno.

Prvního ledna odstartovala africká zóna volného obchodu. Tvoří ji 54 zemí a je tak největší na světě, ovšem vnitřní trh musí ještě překonat mnoho překážek, uvedla Tagesschau.

Převézt zboží jen tak přes hranice bylo mezi mnoha africkými zeměmi často obtížné. Vnitroafrická doprava je časově náročná, drahá a na kontinentu existuje spousta obchodních pravidel a cel. To vede k dlouhým čekacím dobám na hranicích, nekonečnému papírování a opakovaně se vyžadují úplatky.

Oficiální omezení mezi africkými zeměmi jsou podstatně vyšší než omezení mezi Afrikou a zbytkem světa. Podle statistik Světové obchodní organizace z roku 2017 představuje vnitroafrický obchod pouze asi 17 %. Pro srovnání: v Evropě to bylo ve stejném roce 69 %.

Ale teď by se mělo všechno zlepšit. Africká zóna volného obchodu (AfCFTA – African Continental Free Trade Area) by měla na konci procesu s 54 zeměmi a s 1,2 mld. lidí vytvořit jednotný trh. Pak by to byla největší zóna volného obchodu na světě.

Projekt teprve začíná a proces nebude snadný.

Aly Khan Satchu, keňský ekonomický analytik, to také ví. Jak vysvětlil televizi Al-Jazeera: „Problém je v tom, že existuje mnoho reakčních sil, které těží ze současných asymetrických informací a ekonomického prostoru kontinentu. Tato dohoda převrátí celou africkou ekonomiku naruby. Existuje však spousta lidí, kteří jsou velmi mocní a nechtějí to, protože mnoho let těžili ze starého systému.“

Jednotný trh, jako je ten, který existuje v EU, je ještě daleko, ale šance jsou obrovské.

„Tato zóna volného obchodu vytváří obrovský trh a nabízí příležitost pro nová pracovní místa,“ říká Lyndia Chinenye Iroulová, politoložka z institutu GIGA v Hamburku. „Afrika může snížit svou závislost na zbytku světa.“ Afrika byla dosud v mnoha oblastech závislá na dovozu z Evropy, Číny a USA. Průmyslové zpracování mnoha produktů – například kakaa, bavlny nebo rajčat – se těžko odehrává na samotném kontinentu, a proto nevytváří žádnou další hodnotu.

Světová banka odhaduje, že africká ekonomická produkce by se mohla za 15 let zvýšit o 335 miliard eur. Volný obchod by mohl vytrhnout 30 milionů Afričanů z chudoby. V tomto bude hrát rozhodující roli otázka, jak lze posílit a chránit zejména mnoho malých afrických obchodníků a mikropodnikatelů. Ale to je ještě dlouhá cesta.

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.