Rusko postaví Iránu dvě jaderné elektrárny

Oilprice.com. Ruští experti pomohou Iránu postavit dvě jaderné elektrárny o 1000 megawattech, napsal web Oilprice.com. Stavba by měla začít brzy s tím, že třetí společný projekt jaderné elektrárny s Ruskem byl již zahájen a bude mít kapacitu 1 400 megawatt.

Oznámení je ukázkou hlubších vztahů mezi Moskvou a Teheránem, které se rozšiřují do dalších sektorů, od ropy, po obranu či rybolov. Ruský ministr energetiky Alexander Novak uvedl, že ruské firmy jsou z perspektivy vztahů s Iránem „nadšené.“ Irán, který velice potřebuje energii, plánuje velkou řadu takových projektů a je pravděpodobné, že ruské firmy budou mezi preferovanými zájemci.

Iránský velvyslanec v Rusku uvedl, že Teherán rád dále posílí bilaterální vztahy i vzhledem ke společnému postoji k politické situaci na Blízkém východě.

Energetika tvoří velkou část spolupráce mezi Ruskem a Iránem. Ruské firmy se chtějí podílet na těžbě iránských rezerv ropy a plynu. V krátkém období mohou být projekty vzájemně prospěšné, ale v dlouhém se situace může změnit, neboť Irán se dívá směrem k Evropě, jako k hlavnímu trhu pro svůj zemní plyn. A to by znamenalo šlápnout na paty Gazpromu, i když ten nedávno uzavřel spolupráci s iránským protějškem v rozvoji místní těžby plynu.

Iránský prezident Rouhání nedávno při návštěvě Ruska vyzdvihl důležitost energetického sektoru a možné vytvoření zóny volného obchodu od Iránu k Euroasijské ekonomické unii.

A také politická spolupráce posiluje – Irán a Rusko se mohou víceméně spolehnout na Blízkém východě jen jeden na druhého.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.