Nezávislost znamená válku, vzkázala Čína na Tchaj-wan

Čína opět posílila svoje vojenské aktivity v oblasti Tchaj-wanu. Na řadu přišly bombardéry a stíhačky.

Čína ve čtvrtek obhajovala svoje poslední vojenské aktivity v oblasti Tchajwanského zálivu jako odpověď na vměšování cizích sil a na provokace sil, které podporují nezávislost Tchaj-wanu. Peking sdělil, že nezávislost znamená válku, informovala agentura Reuters.

Mluvčí čínského ministerstva obrany situaci komentoval na pravidelném měsíčním brífinku, když odpovídal na otázku o zvýšené vojenské aktivitě Číny v oblasti ostrova, o které informovaly tchajwanské úřady.

Podle informací tchajwanského ministerstva obrany z 23. ledna vstoupily do jihozápadní části tchajwanské vzdušné identifikační zóny čtyři čínské bombardéry a čtyři stíhací letouny. Tchajwanské letectvo rozmístilo rakety k „monitorování“ vpádu čínských letadel.

Čína považuje Tchaj-wan za součást Číny a prováděla v posledních měsících téměř denně lety nad vodami mezi jižní částí Tchaj-wanu a Tchaj-wanem kontrolovanými ostrovy Pratas v Jihočínském moři. Většinou se však skládaly pouze z jednoho nebo dvou průzkumných letounů.

Přítomnost tolika bojových letadel, z toho několika bombardérů schopných nést jaderné hlavice, byla vyhodnocena jako neobvyklá.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.