ARD Tagesschau. AfD povede do boje o Spolkový sněm prapodivná dvojice: pravicový nacionalista Gauland a ekonomická liberálka Weidelová, napsala německá televizní stanice ARD v komentáři na svém zpravodajském webu. Strana je rozhádaná a šéfka Frauke Petry je zdá se ze hry.
Kdo že to byla ta Frauke Petry, ptá se dále komentář ARD. Šéfka strana je ze hry, tak to v politice chodí a v AfD skutečně rychle. Petry jen zírala hodiny do svého laptopu, jako kdyby ani na sjezdu nebyla. Ve straně jsou teď u vesla jiní.
Alexander Gauland a Alice Weidelová jsou ti noví – a jsou od sebe obsahově hodně daleko. Gauland se pokusil z nouze učinit ctnost, když prohlásil, že to ukazuje na obsahovou šíři AfD.
A vzkaz pro potenciální voliče? U nás najdete tak nějak všechno, od občansky-moderního po národní konzervativce. Ale je jasné, že personální situace v AfD není optimální.
Na tom, co uvedla Petry – že není jasné, za čím vlastně strana stojí – skutečně něco je. Zdá se, že se svou krajně pravicovou politikou, se kterou si podle ARD zahrávala, stala málo důvěryhodnou. Ale i její strategie se ukázala být nerealistickou, viz její představa o tom, že strana se dostane do koalice na spolkové úrovni. A ještě v pozici silnějšího partnera.
Ale i zbytek strany ví, že každá veřejná debata o budoucnosti strany a její strategii je skrytý dynamit, který ukazuje slabost strany navenek. Takže raději půjde AfD do voleb s názorovou růzností?
Nesourodá dvojice v čele strany
Gauland jasně prokázal svou roli šedé eminence v pozadí. A podařilo se mu donutit krajně pravicové křídlo kolem Bjorna Hoeckeho, aby zvolil Alici Weidelovou jako vedoucí představitelku do voleb.
Weidelová dráždí ve straně nejen svými ekonomicky liberálními názory, ale i osobním životem – žije totiž se ženou. Ale je z Baden-Württembergu, což jistě hraje vzhledem k počtu členů roli. A to se na východě Německa neslyší rádo, tam se totiž argumentuje spíše volebními úspěchy, i když je počet členů nižší.
Gaulandovy silné stránky jsou jasné, ale i jeho slabosti. Gauland není typ řečníka pro masy. Tuto kvalitu na sjezdu strany prokázal jen Jörg Meuthen. Ten umí nastínit i katastrofické scénáře jako například Německo u propasti či útoky na levicovou zeleno-rudou koalici.
Meuthen ale dal také najevo, že má zálusk na nějaké to místo ve Spolkovém sněmu.
Ale nejde jen o volby. Bude těžké ve straně utužit disciplínu. Když se novináři ptají různých členů a funkcionářů AfD, mají pocit, že každý žije ve svém vlastním světě.
Co jeden zastává s vervou, to druhý posílá do pekel. A členové strany se také rádi, a aniž by se někdo přímo ptal, vyslovují k ostatním – počínaje zdravotními problémy a konče spornými obchodními praktikami.
Toto všechno není zcela standardní. Petry si myslí, že strana by si měla dělat starosti. Jenže už ve straně nemá silné slovo. A koneckonců, AfD je protestní strana a možná pak takový chaos v mladé straně ani nemusí škodit.
Asi na tom něco bude, protože volební úspěch AfD nemá moc co do činění s jejími výkony. Je silná tehdy, když ostatní dělají chyby. Když budou jiné strany vynášet na veřejnost své vnitřní mocenské rozbroje, když budou dělat chyby, pak to AfD využije. Zda a jaká silná stránka dovede AfD na podzim do Spolkového sněmu, to budou mít v rukou i její političtí protivníci.
Volební program
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně schválil velkou většinou volební program. Strana se zasahuje o rigorózní opatření v oblasti uprchlické politiky: chce stanovit roční nejnižší kvóty odsunu ze země a je proti jakémukoliv spojování rodin (tj. příchodu rodinných příslušníků). Migranti, kteří spáchají kriminální čin, mají být vyhoštěni ze země. Potvrzeno bylo také protiislámské směřování strany s tím, že „islám k Německu nepatří.“
V rodinné politice chce AfD zastavit trend „sebedestrukce“ Němců, k čemuž je nutná aktivní pro populační politika. Je potřeba učinit opatření ke zvýšení porodnosti. Další požadavky volebního programu jsou výstup z eura, zavedení referend na spolkové úrovni, zrušení tzv. Energiewende (tedy odchodu z jaderné energetiky) a zrušení příspěvku na veřejnoprávní rozhlas.