Dnešní americká a ruská propaganda se podobají jako vejce vejci

Rychlá devalvace ideologie mění média v holou agitku, která vyjadřuje už jen vůli vládnoucích. V Rusku jako v USA…

Ještě před pár lety bylo všechno v pořádku, západní média stigmatizovala porušování lidských práv v Rusku, a ruská strana na to reagovala, že Rusko stojí na stráži tradičních (tedy ne těch západních) hodnot, začíná komentář ruských novin Vědomosti.

Od té doby se něco pokazilo. Propagandistické mašinérie vytvářejí narativy, které se od sebe sotva liší ideologicky, zato se téměř opakují. Nedělní reportáž o manifestacích 23. ledna v televizi Rossija je téměř k nerozeznání od zpravodajství CNN o událostech ve washingtonském Kapitolu o dva týdny dříve, všímá si komentář. Západní politici mají obavy z toho, že Rusko upírá svým občanům právo na disent a že se tak „vrací do stalinistické éry“. Ruští představitelé si zase stěžují na cenzuru na amerických sociálních sítích a ruská státní média srovnávají pronásledování disentu v USA se „čtyřmi miliony udání“ ve stalinistickém Sovětském svazu. Pokud to tak půjde dál, Maria Zacharovová a Jen Psakiová (mluvčí ruského ministerstva zahraničí a mluvčí Bílého domu) mohou navzájem používat své tiskové zprávy a měnit pouze názvy států, píše dále ironicky komentář.

Místo střetu hodnot je tu zápas mezi řádem a neřádem, zatímco vysvětlení toho, co se ve skutečnosti děje, se omezuje na teorie spiknutí. Vodu čeří tajní agenti. V USA se jedná o Rusy, v Rusku zase o západní agenty.

Podle mínění komentáře dochází díky inflaci argumentů a hodnot nevyhnutelně k zákazům. Sociální síť VKontaktě blokuje protestní výzvy v Rusku. Facebook a Twitter zase blokují zastánce Donalda Trumpa nebo účty některých levicových komunit a aktivistů. Nicméně zákazy jsou dvousečná zbraň. Americké velvyslanectví se domnívá, že „odstranění ze sociálních sítí z rozhodnutí soukromé společnosti v žádném případě neovlivňuje schopnost lidí vyjadřovat své názory na jiných fórech nebo prostřednictvím různých médií“. Ovlivní však „odstranění některých soukromých amerických sociálních sítí“ schopnost vyjadřovat vlastní názor?

Vládnoucí elity nemají alternativu k ideologii hodnot. Její rychlá devalvace mění média v holou agitku. A ta všude opakuje totéž. Taková propaganda už nic nevysvětluje ani neospravedlňuje, vyjadřuje jenom vůli vládců. Zhroucení ideologie však vede ke zhroucení systému kontroly mas. Pokud není možné masy přesvědčit nebo oklamat, pak už je možné donutit je k poslušnosti pouze silou. Jenže taky platí, že „o bajonety je možné se opřít, ale posadit se na ně je nemožné“, končí komentář.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.