Saúdové obnoví benefity pro státní zaměstnance

Reuters. Saúdská Arábie obnovila finanční výhody pro státní zaměstnance a armádní zaměstnance poté, co vyšla najevo pozitivní čísla rozpočtu. Ukončila tak nepopulární škrty v bonusech, které byly zavedeny kvůli nízkým cenám ropy.

V září se Saúdská Arábie uchýlila ke snížení platů ministrů o 20 % a snížila bonusy pro zaměstnance veřejného sektoru, což bylo na tuto zemi velice drastické opatření.

Zaměstnanci vlády přitom tvoří dvě třetiny pracujících Saúdů, což následně vyvolalo stížnosti na následky politiky austerity na obyčejné občany.

Saúdové si začali přeposílat seznam požadavků, v němž požadovali navrácení benefitů, pozastavení prodeje akcií ropného giganta Saudi Aramco, zavedení konstituční monarchie, ale i navrácení pravomocí náboženské policie. Žádná demonstrace se nakonec nekonala, i když ozbrojené síly se očividně na ni připravovaly.

Změna pozice byla vysvětlena „několika opatřeními ve fiskální oblasti, které vedly k silnému zlepšení vládní fiskální pozice.“ Vše prý také ukazuje na ekonomické zotavení.

Guvernér centrální banky uvedl, že obchodní deficit by se měl v roce 2017 snížit, snad se i přehoupnout do plusu.

Dalším ústupkem pro nízkopříjmové Saúdy je zachování současných příznivých podmínek pro spotřebitelské úvěry.

Další dekrety krále Salmána zahrnovaly personální změny. Jedná se o instalaci jeho synů na klíčová místa a tím i zajištění pokračování generace Al Saúdů ve vedení země.

Princ Khaled bin Salman, pilot F-15, se stane velvyslancem ve Washingtonu. A další syn, princ Abdulaziz bin Salman se stane ministrem pro energetiku. A také mladí princové z různých větví široké rodiny Al Saúdů dostali místa ve veřejné správě země.

Další dekrety vedly k nahrazení ministrů a vytvoření komise, která by měla vyšetřit obvinění ze zneužití funkce. Antikorupční jednotka Nazaha došla k závěru, že ministr zaměstnal svého syna ve funkci, na kterou nebyl kvalifikován.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.