Dánsko oznamuje plány na znovuotevření společnosti

Dánsko bylo poslední tři měsíce v částečném lockdownu. Znovuotevření většiny společnosti se plánuje, jakmile budou očkováni všichni lidé starší 50 let.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová představila plán návratu k normálu, kdy se během dvou měsíců postupně znovuotevřou školy a univerzity, obchody, restaurace a bary, knihovny, muzea a kina.

Jakmile bude všem občanům ve věku nad 50 let nabídnuta vakcína proti koronaviru, společnost bude až na několik výjimek znovuotevřena (očekává se, že na větší akce a v nočním životě budou i nadále platit omezení, stejně jako i nadále bude omezení cestování).

K opětovnému otevření dojde v několika fázích s intervalem 14 dnů mezi každou fází. První začíná po Velikonocích, kdy mimo jiné kadeřníci znovu otevřou své prostory a studenti budou do školy chodit každý druhý týden.

Základní školy byly znovuotevřeny v únoru a od 6. dubna se studenti středních škol vrátí do učeben (každý druhý týden). „Budeme postupovat opatrně,“ zdůraznila Mette Frederiksenová s odkazem na třetí vlnu nákazy v některých zemích.

Dánsko již dříve oznámilo plány na zavedení „kovidového pasu“, který bude sloužit jako zásadní součást znovuotevření. „Kovidový pas“ nastavený jako aplikace pro smartphone potvrzuje, že držitel podstoupil negativní test za posledních 72 hodin, očkování nebo se nedávno zotavil z Covid-19, což mu poskytlo imunitu vůči této nemoci.

Od 6. dubna budou pasy vyžadovány u lidí, kteří chtějí jít do kadeřnictví, a pro případy, kdy bude 21. dubna obnovena venkovní služba s jídlem a pitím. Podobně to bude platit pro restaurace, jejichž otevření je naplánováno na 6. května, a poté řada dalších aktivit, kdy bude většině podniků povoleno znovuotevření 21. května.

V Dánsku je v současnosti plně očkováno 5,4 % populace a 10,9 % dostalo první dávku. V zemi je stále pozastavena vakcína AstraZeneca až do dalšího vyšetření nahlášených nežádoucích účinků, což zpomalilo průběh očkování.

Od 21. dubna se mohou znovu otevřít muzea, umělecké galerie a knihovny, ale budou vyžadovány kovidové pasy. Vláda zřídí skupinu odborníků, která v dubnu přijde s návrhem, jak lze s ohledem na zdraví pořádat větší shromáždění a akce.

Dánsko zaznamenalo v souvislosti s koronavirem 2403 úmrtí a je dle webu Worldometers na 74. místě, ČR je na 20. místě s 25 055 zemřelými (údaje k 23. březnu 2021).

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.