Německo je pro angažmá ve vztazích s Čínou. Izolacionismus je chybou

Ministr zahraničí Heikko Maas zdůraznil potřebu komunikačních kanálů s Čínou a odmítl „odpojování“.

Podle německého ministra zahraničí Heiko Maase by bylo chybou se snažit „odpojit“ od Číny. Přes všechny odlišnosti v názorech je nutné se ve vztazích s Čínou angažovat. Maas minulý týden při jednání s čínským kolegou odmítl izolacionistický postoj.

„V EU jsme popsali Čínu jako zároveň partnera, konkurenta a systémového rivala,“ řekl Maas při jednání s ministrem zahraničí Číny Wang I. Podle Maase ke všem těmto třem rolím je třeba mít silné, odpovídající komunikační kanály s Pekingem. „Odpojení se je chybou.“

Čína už před odpojením se varovala, což je v souladu s čínským dlouhodobým postojem, ve kterém odmítá izolaci navzdory exitujícím odlišnostem v názorech mezi státy.

V březnu se Číny dotkly koordinované sankce USA, EU, Velké Británie a Kanady, které mají být reakcí na čínskou domácí politiku v regionu Si-ťiang. Wang I při jednání s Maasem zhodnotil vztahy mezi Čínou a Německem v posledním roce jako „stabilní“.

Wang I dále řekl, že velké ekonomiky, jakými jsou Čína a Německo, by se odpojování měly bránit společně a měly by také hledat stabilitu globálních průmyslových a dodavatelských řetězců.

Z čínské strany nicméně zazněla kritika vůči novému vytváření ideologických čar. Ještě více se Čína staví proti angažmá v „účelových skupinách“ a dokonce svévolnému uvalování jednostranných sankcí na základě nepravdivých informací, uvedl Wang.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.