Brazílie oslavuje 1. máj generální stávkou. Proti škrtům

Reuters. Brazilská města od pátku paralyzovaly stávky proti politice škrtů, které prosazuje vláda Michela Temera. Stávky se dotkly veřejné dopravy v několika velkých městech během pátku, zatímco školy, továrny a obchody zůstaly zavřené.

Stávky se dotkly Sao Paola, Ria de Janeira a dalších metropolitních oblastí země. Protestující na ulicích budovali barikády z hořících pneumatik, aby tak zablokovali hlavní dálnice a přístupové cesty k letištím.

V několika městech došlo ke střetům s policii, která se snažila zastavit přístupu protestující k letištím a znemožnit jim zapalovat pneumatiky.

Řada dělníků nastoupila v pátek o půlnoci stávku jako projev nespokojenosti s tím, že parlament se chystá přijmout zákony, které by změnily podmínky a regulace práce a zákony o sociálním zabezpečení, které povedou k prodloužení věku nástupu do penze. Stávka se protáhne přes víkend až do 1. května.

Generální stávka je první v zemi po více než dvaceti letech. Odbory očekávají, že se bude jednat o “největší stávku v dějnách Brazílie.”

Kabinet prezidenta Michela Temera, který nahradil vládu odvolané prezidentky ze Strany práce Dilmy Roussefové je nepopulární nejen kvůli plánovaným škrtům a zásahům do pracovní legislativy. Jak Reuters uvedl, skoro třetina kabinetu a klíčový Temerovi spojenci v parlamentu jsou vyšetřováni kvůli korupčnímu skandálu. Popularita Temera dále poklesla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.