Volby v Peru těsně vyhrál politický outsider, odborář a evangelík Pedro Castillo

Hlavní soupeřka Keiko Fujimoriová, která bojuje o politické přežití i o svobodu, výsledky prezidentských voleb zpochybnila.

Podle oficiálního sčítání hlasů vyhrál peruánské prezidentské volby s těsným výsledkem Pedro Castillo. Jeho hlavní soupeřka Keiko Fujimoriová ale výsledky voleb zpochybnila. O situaci v Peru pojednal článek Al Džazíry.

Castillo potřebuje rychle sestavit tým pro období přechodu, neboť Peru nejspíš stojí před třetí vlnou koronavirové pandemie. Velmi nakažlivá varianta viru „delta“ již byla zaznamenána ve městě Arequipa. „Radikální levičák“ Castillo, který byl spíše politickým outsiderem, zvítězil překvapivě navzdory tomu, že vedl poměrně chaotickou kampaň, často si protiřečil a celé týdny odmítal zveřejnit jména členů svého politického expertního týmu, prý  kvůli obavám z jejich stigmatizace médii.

Zda Castillo zvládne výzvy, kterým bude Peru v blízké budoucnosti čelit, zejména vyvedení země z veřejné zdravotní a ekonomické krize, pochybují i jeho vlastní voliči, tvrdí článek Al Džazíry dále.

Problém je, že předání moci nemůže ani začít, dokud nebudou vyřešeny bezprecedentní právní kroky, které učinila Castillova protikandidátka Keiko Fujimoriová, dcera bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho. Fujimoriová hovoří o „volebních podvodech“, i když bez důkazů a navzdory tomu, že mezinárodní pozorovatelé chválí prezidentské volby v Peru jako transparentní, čisté a férové bez větších problémů.

Fujimoriová se snaží, aby nebylo uznáno 200 tisíc hlasovacích lístků především od voličů z chudých andských regionů země, kteří ve velkém podpořili Castilla. Oficiálně má Castillo náskok asi 40 tisíc z 18,8 milionů odevzdaných hlasů.

Fujimoriová takříkajíc hraje o všechno. Její otec, bývalý prezident země, který proslul tím, že poslal tanky proti peruánskému parlamentu, si dnes odpykává trest 25 let za nařízení „mimosoudních zabití“. Sama Fujimoriová čelí soudnímu řízení za údajné praní 17 milionů dolarů a možnosti vysokého trestu vězení, pokud nezíská prezidentskou imunitu.

Kritici přirovnávají její taktiku k taktice bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se odmítl smířit se svou prohrou ve volbách v listopadu 2020.

Krom protestů před domy členů volební komise začali stoupenci Fujimoriové na sociálních sítích ostrou kampaň často i rasově zabarvených útoků proti Castillovým spojencům, novinářům a komukoliv dalšímu, kdo zpochybňuje její taktiku tvrdé hry. V rámci kampaně padají obvinění, že Castillovi spojenci jsou „komunisté“ a dokonce „teroristé“.

Castillo tedy bude stát před závažným úkolem nejen zvládnout těžkou ekonomickou situaci v zemi, ale také vyvést polarizovanou peruánskou společnost z pandemie. Řada Peruánců přitom pochybuje o Castillově legitimitě.

Zatím není příliš jasné, jakým směrem se Castillova administrativa vydá. Castillo napřed vedl kampaň na krajně levicové platformě strany Svobodné Peru, která opakovaně citovala Karla Marxe, Vladimíra Lenina a Fidela Castra a navrhovala znárodnění velkých částí národního hospodářství. „Už žádní chudí lidé v bohaté zemi“, znělo jeho volební heslo.

V kampani například sliboval dojednání nových smluv se zahraničními těžebními společnostmi, které by je měly přimět, aby 70 % svých zisků ponechaly v Peru a zemi věnovaly 20 % HDP na vzdělání a zdravotní péči.

Přesto existuje možnost, že Castillo svou předvolební rétoriku zmírní a sestaví středolevý kabinet. Možná totiž nebude mít na výběr, když se bude chtít vyhnout konfliktu s fragmentovaným a pravicově orientovaným Kongresem.

Castillo se může ukázat ideologicky pružnější než mnozí ve straně Svobodné Peru. Prezidentským kandidátem strany se Castillo, bývalý učitel a odborář, stal na poslední chvíli poté, co zakladateli strany kandidaturu znemožnilo odsouzení za korupci.

„Politika identity není v Peru nikdy daleko od povrchu. Ideologické rozdíly jsou v Limě mnohem důležitější než ve zbytku země“, řekl k tomu politolog Anthony Medina Rivas Plata, který dále vysvětlil, že „Castillův vzestup nenastal proto, že by byl levicový, ale proto, že přichází zdola. Nikdy neřekl, že je marxista, socialista nebo komunista. Pokud něco, je evangelík.”

Castillovo náboženské přesvědčení by mohlo zproblematizovat jeho schopnost vládnout. Castillo je sociální konzervativec a staví se proti právům LGBTQ a potratům, čímž se dostává do rozporu s progresivní levicí, jejíž podporu bude k vládnutí potřebovat.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor -PROF. JHOJAN RAMOS, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106607161

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.