Volný blok sází především na boj proti znevýhodňování neočkovaných

Andrea Cerqueirová v další reportáži o volebních kampaních politických stran celého spektra v Česku píše o programu a kampani dalšího nováčka na politické scéně – Volného bloku.

Do voleb jde též uskupení Volný blok s lídrem Lubomírem Volným, který se prezentuje hlavně odporem proti povinnému nošení respirátorů, nucení do očkování či znevýhodňování neočkovaných.

Předsedkyní uskupení je někdejší poslankyně Jana Volfová. Za Volný blok kandidují také kupříkladu Jana Bobošíková, Ilona Csáková, Roman Horký nebo Hana Lipovská. Uskupení prosazuje například czexit, vystoupení z NATO či to, že sen o vlastním bydlení nesmí být nedosažitelný. Již drahnou dobou svolává demonstrace proti opatřením, spojených s pandemií, organizuje autobusy. V Poslanecké sněmovně disponuje dvěma poslanci – vedle Lubomíra Volného je to též Marian Bojko. Volný často dlouho řeční ve sněmovně, což jedni považují za obstrukce, které paralyzují činnost dolní komory zákonodárného sboru, druzí za taktiku, jak zablokovat některé body, které podle nich ohrožují demokracii v zemi.

Petice proti opatřením ve školách

Nedávno hnutí představilo petici „Nedovolíme experimenty na našich dětech“. Podle slov místopředsedy Volného bloku Pavla Havránka, který médiím rozeslal pozvánku na tiskovou konferenci, kde byla petice prezentována, reaguje „na nesmyslná opatření hraničící s apartheidem oznámená ministry zdravotnictví a školství pro nadcházející školní rok“. „Volný blok se tvrdě postaví proti experimentům na našich dětech,“ uvedl. Poslanec Volný posléze na tiskové konferenci uvedl: „Nabízíme pomoc všem, kteří pod podobné petice sbírají podpisy, můžeme uspořádat společné slyšení u petičního výboru Poslanecké sněmovny.“

Právo na vzdělání

Na tiskové konferenci vystoupily i Bobošíková s Lipovskou. „Díky aktivitám poslanců z Volného bloku se podařilo zabránit řadě opatření, která už začínají platit v jiných evropských zemích. Pevně věřím, že se tak bude dařit ve spolupráci s občany České republiky i nadále,“ uvedla Bobošíková. Hovořila o znepokojení nad tím, „co prosakuje z jednotlivých úřadů a ministerstev, jak má vypadat školní režim od září“. „V žádném případě nechceme dopustit, aby děti, jejichž zákonní zástupci odmítnou testování, očkování nebo nebudou mít respirátor, byly vyčleňované, aby měly zvláštní jídelny nebo toalety, aby s nimi bylo zacházeno jiným způsobem nebo aby jim byla znemožněna školní docházka. Právo na vzdělání je zakotveno jak v Listině základních práv a svobod, tak v naší Ústavě,“ řekla. Školy mají podle jejích slov být „bez segregace, roušek, povinného očkování a testování“.

Rok a půl posilování montovny

Lipovská uvedla, že v České republice byly školy zavřeny takřka nejdelší dobu v rámci jak Evropské unie, tak světa. Má to podle ní už měřitelné dopady – „maturity dopadly nejhůře v historii státních maturit“. Ti, co skládají maturity nebo státnice, nemají podle jejích slov potřebné znalosti. „Stále se mluví o tom, že nemáme být montovnou, přičemž vláda celý rok a půl nedělala nic jiného, než abychom ničím jiným být nemohli,“ uvedla. Je pro otevření škol pro všechny a bez podmínek. Uvedla, že „učitelé byli mezi prvními, kdo mohli být naočkováni, a to v době, kdy se za očkování ještě nevyhrávaly tenisky, přesto se nesměli vrátit do škol“. Ani případné další mutace podle ní nesmí zastavit školní docházku.

Ilustrační foto: Autor -Facebook Volný blok

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.