Španělsko by mohlo omezit vývoz elektřiny do Francie

Plán snížení cen energie na Iberském poloostrově by mohl vést k určitému omezení vývozů. Francie velkou část ze 34 % dovozů energie importuje ze Španělska.

Španělsko informovalo Evropskou komisi, že společný španělsko-portugalský plán na snížení cen elektrické energie může vést k určitým omezení prodeje španělské elektřiny do Francie, uvedl v pondělí 18. dubna španělský deník El País. Madrid je pro svého severního souseda největším samostatným dodavatelem dovážené elektřiny a případné omezení přichází v době, kdy se celá EU potýká s rostoucími náklady na energie.

Španělsko a Portugalsko se koncem března dohodly na omezení ceny plynu používaného při výrobě elektřiny na ekvivalent 30 eur za megawatthodinu. Brusel  oběma zemím udělil výjimku ze svých běžných pravidel (tzv. „iberskou výjimku“) a umožnil tak tuto dohodu uskutečnit.

Podle dokumentů, na které se noviny odvolávají, budou Španělsko a Portugalsko přinuceni v důsledku toho zavést „určitá omezení“ prodeje energie do Francie. Podle alternativního návrhu Madridu by se za elektřinu vyváženou do Francie platila vyšší sazba než za elektřinu spotřebovanou na Pyrenejském poloostrově. Podle deníku El País se úředníci v Bruselu obávají, že by toto uspořádání porušovalo tržní pravidla bloku. Německo a severské země jsou údajně ostře proti této myšlence.

Evropská komise prý bude o této otázce jednat na svém příštím zasedání tento týden. Francie je sice čistým vývozcem elektřiny, nicméně podle statistických údajů z roku 2020 stále dovážela přibližně 34 % energie. Většinu z toho zajišťuje Španělsko.

Ceny elektřiny v celé EU prudce vzrostly a v březnu platili zákazníci o 45 % více než před rokem. K prudkému nárůstu cen přispěla mimo jiné nejistota, zda EU uvalí embargo na dovoz ruského plynu a také další otřesy na světových energetických trzích v důsledku konfliktu na Ukrajině. Účty za elektřinu zvýšila také prudce rostoucí inflace.

Španělsko má přitom, jak si nedávno všimly Deutsche Welle, velké ambice z hlediska budoucí výroby energie. Nová geostrategická situace mění postavení Španělska. Jeho tradiční dobré ekonomické kontakty v arabském a severoafrickém světě, četné solární a větrné parky a šest terminálů zkapalněného zemního plynu (LNG), z nichž sedmý je ve výstavbě, získávají v novém kontextu pozornost. Španělsko vyrábí více než 21 % své hrubé spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a v současné době nemá žádné problémy se zásobováním. Podle španělských médií má země skvělou příležitost stát se budoucí evropskou energetickou těžkou vahou, napsaly Deutsche Welle.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.