Proč je Francie zasažena inflací nejméně ze všech zemí eurozóny

Inflace řádí v Evropě i Spojených státech. Ekonomické instituty velkých zemí na obou stranách Atlantiku v posledních měsících proklamují nejvyšší nárůst cen za několik desetiletí.

Kupříkladu USA zaznamenaly v březnu růst cen o 6,6 %, což je nejvyšší úroveň registrovaná za 40 let. V Evropě je pak situace ještě vážnější. Roční míra inflace v eurozóně se podle Eurostatu v březnu odhadovala na 7,4 %. Francie přitom byla za poslední rok zasažena mnohem méně než všechny velké západní ekonomiky. Eurostat zde podle harmonizovaného cenového indexu odhaduje inflaci na 5,4 %, což je 18. místo z 19 zemí eurozóny, tedy druhá nejnižší míra inflace. Francie si tedy stojí lépe oproti kupříkladu Nizozemsku s 11,2 procenty, Španělsku (8,3 %), Německu (7,8 %) nebo Itálii (6,6 %). Naopak lépe než Francie je na tom ostrov Malta (4,9%)

Co je příčinou této výrazně lepší situace ve Francii? Země za ni vděčí zejména svému příznivému energetickému mixu. Přibližně 70 % francouzské elektřiny je vyrobeno pomocí jaderné energie. Z jádra pochází i 40 % celkové spotřeby primární energie (včetně dopravy). Francie je tak mnohem méně ovlivněna situací na mezinárodních energetických trzích než kupříkladu Německo. To je mnohem více závislé na zemním plynu a uhlí, jejichž ceny výrazně rostou s válkou na Ukrajině. Ceny energií v EU v dubnu vzrostly podle Eurostatu  o 38 %  a jsou tím pádem daleko vpředu před potravinami/tabákem (6,4 %), průmyslovým zbožím (3,8 %) a službami (3,3 %).

Rozdíl mezi inflací ve Francii a zbytku eurozóny je 2,1 bodu. Francouzská vláda zavedla řadu protiinflačních opatření. Jde o tzv. tarifní štít na plyn a elektřinu uplatněný na konci loňského roku, ale i o prémii 18 centů na palivo, která přispěla ke snížení cen na pumpě. Dle analytické firmy Asteres omezil tarifní štít inflaci v dubnu u elektřiny o 0,9 bodu a u plynu o 0,4 bodu. Tento protiinflační nástroj je podporován zainteresovanými společnostmi v energetickém sektoru, ale i veřejnými financemi. Bonus 18 centů na litr pohonné hmoty pak pomohl snížit inflaci o 0,3 bodu. Celková inflace ve Francii za měsíc duben, která dosáhla 4,8 %, by bez zmiňovaných opatření byla o 1,6 bodu vyšší (6,4 %). Kupní síla francouzských domácností tak dle agentury Asteres nadále roste.

Posledním prvkem, který vysvětluje nižší francouzskou inflaci, je mírnější růst mezd. “Došlo k menšímu nárůstu mezd, a tudíž k menšímu přenosu vlivu tohoto nárůstu na ceny,” řekl Mathieu Plane, zástupce ředitele Francouzské observatoře ekonomických podmínek (OFCE), na informačním kanálu Franceinfo.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.