Německo a Spojené arabské emiráty budou spolupracovat na urychlené energetické transformaci, aby splnily své cíle klimatické neutrality, uvedl ministr zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce SAE šejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan.
Clean Energy Wire: V článku pro ekonomický deník Handelsblatt ministr napsal, že obě země zahájily činnost emirátsko-německé pracovní skupiny pro vodík, aby podpořily udržitelný růst a splnily své cíle klimatické neutrality do roku 2045 a 2050. Diskutovali také o tom, jak mohou technologie a infrastruktura založená na vodíku posílit energetickou bezpečnost Evropy. Spojené arabské emiráty chtějí jako hostitelé mezinárodní konference o klimatu COP28 v roce 2023 zdůraznit zásadní roli, kterou bude hrát hospodářská transformace Blízkého východu v reakci na změnu klimatu, uvádí se v článku.
Německo se od začátku války prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině snaží nahradit klíčový dovoz plynu z Ruska a dohodlo se na nové plynové dohodě s Katarem. Ve střednědobém horizontu se však německá vláda chce zaměřit na využívání ekologického vodíku, který by mohl pocházet i z Blízkého východu, kde by solární energie mohla pohánět elektrolyzéry.
Psali jsme:
- Indie a Německo oznámily spolupráci v oblasti klimatu a ekologického vodíku
- Kovy potřebné pro výrobu vodíku mohou být vzácné, varuje německý úřad
- „Modrý vodík“ jako zabiják klimatu?
- EU se pře o vodík. Dovozy, nebo domácí výroba?
- Španělsko sází na „zelený vodík“
- Co stojí za masivní propagací vodíku?
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Ilustrační foto: Oscar Cavazos, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons