Italské banky v problémech dostaly státní záruku kvůli likviditě

Financial Times. Vláda chce zabránit tzv. bail-in dvou italských bank, informují Financial Times o vývoji italské bankovní krize.

Problémy se týkají Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Byly jim poskytnuty záruky na likviditu, jak oznámil italský ministr financí Padoan, protože souběžně se vedou i rozhovory s evropskými představiteli.

Jde o komplikovaný problém: zachránit tyto dvě banky, zajistit věřitele a zároveň dodržet pravidla EU. Italské úřady se stůj co stůj snaží zabránit tzv. bail-inu, tedy situaci, kdy ztráty nesou vkladatelé, investoři a držitelé dluhopisů jako podmínku pro následné použití státních záchranných fondů. Proto má nyní proběhnout tzv. „preventivní rekapitalizace.“

Obě dvě banky se snaží vzpamatovat z velkého množství špatných půjček. Banca Veneto se údajně musela připojit k tzv. ELA (emergency liquidity assistance) již minulé léto. Banky potřebují alespoň 6,4 mld. euro kapitálu, který jim chybí kvůli odpisu špatných půjček.

Vláda s podporou soukromých bank založila fond „Atlante“, který má zachránit italský bankovní sektor. Skupoval špatné půjčky od dvou uvedených menších bank, ale i od Monte dei Paschi, která je ovšem čtvrtou největší bankou v zemi. Očekává se, že Monte dei Paschi dostane svolení ke „státní injekci“, aby doplnila kapitál ve výši 8,8 mld. euro.

Italský bankovní sektor je zavalen tzv. úvěry v selhání, až ve výši 360 mld. euro.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.