Bloomberg: Rusko by mohlo najít nové trhy pro 50 % ropy, kterou EU zakázala vyvážet

Ruské společnosti již nyní přesměrovávají svou produkci do Asie, především do Indie a Číny. Dalšími odbytišti až poloviny ruské ropy by mohl být Pákistán, Brazílie, JAR nebo Srí Lanka.

Podle analytické společnosti Kpler by Rusko mohlo najít nové trhy pro zhruba polovinu ropy, jejíž vývoz Evropská unie od prosince zakáže. Agentura Bloomberg uvedla, že Indonésie, Pákistán, Brazílie, Jihoafrická republika, Srí Lanka a některé země Blízkého východu by mohly v nadcházející zimě společně nakoupit až 1 milion barelů ropy denně.

Ruský obchod s ropou, který se na celosvětové produkci podílí zhruba 10 %, je pro Kreml klíčovým příjmem, po invazi na Ukrajinu však čelí významným sankcím. Členové EU sice některé druhy ropy stále nakupují, ale v prosinci bude zakázána většina dovozu ropy Urals a v únoru bude následovat zákaz ropného zboží. Společnost Kpler odhaduje, že zákazy by mohly snížit produkci ropy v Rusku téměř o 2 miliony barelů denně ve srovnání s obdobím před invazí.

Ruské společnosti se již nyní soustředí na zákazníky z Asie, především z Indie a Číny, protože někteří evropští odběratelé jejich ropu odmítají dobrovolně. Přerozdělení globálních toků ropy by mohlo částečně omezit vývozy ostatních členů OPEC+. Například v Indonésii je podle Kplerových analytiků „Nigérie jedním z hlavních kandidátů, kteří mohou být vytlačeni z trhu“, v případě Pákistánu by to mohla být Saúdská Arábie.

Střední východ by mohl tuto zimu odebírat až 500 000 barelů ruské ropy denně, a podle Kplera by mohl ropu dříve používanou na domácím trhu přesměrovat na exportní trhy. Podle analytiků je pravděpodobné, že zdejší producenti ropy budou v pokušení nakupovat těžkou ropu Ural do rafinerií a vlastní ropu typu Arab light prodávat do Asie.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.