Podnikání společnosti Apple v Číně je ohroženo novým rozšířením koronaviru v zemi a odborníci varují před rostoucím rizikem několikaměsíčního přerušení výroby iPhonů.
Deník Financial Times na to upozorňuje ve svém článku. Pětina příjmů společnosti Apple pochází z prodeje v Číně a více než 90 % iPhonů se tam také montuje.
Po vlně covidu, která začala v říjnu, čelil americký technologický gigant téměř dva měsíce chaosu v „iPhone City“ v Čeng-čou, továrním městě Foxconnu.
Zpomalení výroby, které začalo v říjnu, kdy dělníci opustili megatovárnu v Čeng-čou kvůli obavám z covidových omezení, způsobilo neobvykle dlouhé čekací doby pro zákazníky, kteří si kupují iPhony v USA: přibližně 23 dní. Mezinárodní analytici odhadují, že odstávka stála společnost Apple zhruba 1 miliardu dolarů za týden na ztrátě tržeb.
Již v listopadu společnost Foxconn, která měla nedostatek zaměstnanců, nabídla zaměstnancům bonusy za jejich návrat do továrny a přesunula část výroby do jiných závodů v Číně. Nyní, po zrušení politiky nulového covidu čínskou vládou, se objevuje trvalejší riziko: potenciální nedostatek pracovníků v celé Číně, „nejen v továrnách, ale také ve skladech, distribuci, logistice a dopravě“, řekla listu Financial Times Bindiya Vakilová, generální ředitelka kalifornské skupiny Resilinc. Tyto výrobní problémy jen urychlí snahu společnosti Apple diverzifikovat svůj dodavatelský řetězec.
Příkladem jsou MacBooky, které budou poprvé vyráběny ve Vietnamu, jak informoval web Apfelpage.de. Zatím se v zemi v omezené míře vyrábělo pouze příslušenství, jako jsou sluchátka AirPods a nedávno také hodinky Apple Watch.
Společnost Foxconn získala povolení k založení továrny ve Vietnamu v lednu 2021, investice činí 270 milionů dolarů a areál měla postavit společnost Fukang Technology. V továrně se prý budou vyrábět iPady a počítače Mac. Bude postaven v provincii Bắc Giang na severu země. V novém závodě Foxconn chce Apple vyrábět osm milionů iPadů a Maců ročně.
Zatím není jasné, které modely MacBooků bude Foxconn pro Apple v novém závodě vyrábět. Dodavatelský řetězec MacBooků je složitější než u jiných produktů, takže pro smluvní výrobce bylo obtížnější přesunout výrobu mimo Čínu. Rozsáhlá nezávislost na Číně je však ještě daleko.