Zimbabwe v roce 2022 zaznamenalo vysoce nadprůměrnou sklizeň pšenice, 375 000 tun, což ze země dělá soběstačnou obilnou velmoc. Předpovědi ohledně vývoje ekonomiky ale optimismem nehýří.
Republika Zimbabwe, dříve zvaná též Rhodesie, je vnitrozemská země jižní Afriky. Hlavním městem je Harare a počet obyvatel činí cca 16 milionů. Zimbabwe dosáhlo mezinárodně uznávané nezávislosti v dubnu roku 1980 po dlouhém období britské koloniální nadvlády, poté zažili tamní obyvatelé vládu pevné ruky diktátora Mugabeho, aby si v roce 2017 zvolili do svého čela jeho velkého podporovatele Emmersona Mnangagwu. Z pohledu ekonomické situace je Zimbabwe v nezáviděníhodné situaci a mnozí oponenti prezidenta a vlády vidí příčinu právě v jejich hospodářské politice. Obrovská inflace aktuálně činí až kolem 280%. Měna africké země – dolar – je sině znehodnocena a je obchodována v kurzu 930 zimbabwských dolarů za jeden americký. 7,9 milionu lidí trpí chudobou, jde vlastně přibližně o polovinu tamní populace. MMF zemi pro příští rok předpověděl dokonce 3,5procentní pokles HDP, problémem jsou nedostatek a dlouhé výpadky elektřiny a periody sucha. Velké obavy jsou rovněž z nadcházejícího roku voleb, kdy závažné ekonomické problémy, které nyní vedou k eskalaci snah opozice sesadit stávajícího prezidenta Mnangagwy, budou s velkou pravděpodobností způsobovat nepokoje mezi občany a střety mezi opozicí a zastánci současné vládnoucí strany –Zimbabwské Africké národní unie-Vlastenecké fronty (ZANU-PF). Rashweat Mukundu, nezávislý politický analytik sídlící v Harare, si je téměř jistý zvýšenou politickou nestabilitou v měsících voleb a po nich. „Vzhledem k vysokým politickým sázkám nadcházejících voleb se zdá, že Mnangagwa je připraven vytáhnout všechny brzdy, aby si udržel prezidentský úřad“, domnívá se Mukundu.
Pro Gifta Mugana, hostujícího profesora ekonomie na University of Zimbabwe Business School, jsou ekonomické vyhlídky země do roku 2023 pochmurné. „Rok 2023 bude velmi hrozný, tažený vedlejšími účinky potíží, s nimiž jsme se setkali v roce 2022.“ V sektoru zemědělství však nejsou všechny vyhlídky až tak beznadějné. Kromě všeobecného problému s hnojivy, kdy vzhledem k válce na Ukrajině, odkud je Zimbabwe dováželo, se jejich cena zvýšila až dvojnásobně, médii proběhla jedna velmi pozitivní zpráva. S 375 tisíci tunami sklizně pšenice registrovanými pro rok 2022 se totiž Zimbabwe má stát soběstačnou zemědělskou velmocí. Sklizeň v roce 2022 byla o 13 % vyšší než v předchozím roce a překonala tak půl století starý rekord. Plocha osetá pšenicí se zvýšila o 10 % a především stát nastavil politiku distribuce hnojiv a nákupu plodin prostřednictvím veřejného orgánu, the Grain Marketing Board, který podpořil pěstitele. Země tak již nepotřebuje dovážet pšenici, aby uspokojila své potřeby, čímž ušetří až 300 milionů dolarů na nákladech na dovoz a nebude trpět nedostatkem nebo vysokými náklady na ruskou a ukrajinskou pšenici. Problémy ovšem nechybí ani v této oblasti. Grain Marketing Board se totiž potýká s chybějícími splátkami od farmářů, a tak i přes vládní ujištění a uvolnění nouzových fondů byla zatím nakoupena méně než čtvrtina úrody.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.