Corbynův vzestup: zázrak, nebo jen mámení?

Přečetli jsme: Jak to bude s úspěchem Jeremy Corbyna a jeho Labouristů? Promění náskok z odhadů do volebních čísel? Nebo podle očekávání zvítězí Konzervativní strana? Volby v Británii jsou dnes.

Někteří zasloužilí členové Labouristů prostě říkají: nálada se změnila, . A tímto způsobem si vysvětlují vzestup lídra Labouristů Jeremy Corbyna. Vždyť ještě v polovině dubna měla Theresa Mayová a její konzervativci náskok dvaceti procentních bodů. Některé průzkumy z minulého týdne ale ukázaly rozdíl jen tři procentní body, jiné větší, ale trend stejný: rozdíl se zmenšil.

Čísla stranou, Corbyn vypadal v posledních dnech plný energie, podobně jako davy kolem něj. Theresa Mayová působila dosti zdeptaně.

Ovšem politologové stále tvrdí, že Konzervativci jasně zvítězí. A také, že ke konci se průzkumy vždycky vyrovnávají a že to může dokonce pomoci volební účasti pro Konzervativce. Rozpory panují ovšem ohledně toho, jak zapůsobí další teroristický útok během krátké doby. Někteří tvrdí, že nezapůsobí vůbec. A jiní se domnívají, že to může stočit veřejnou pozornost na Mayovou a její drtivé odmítnutí islamistického extremismu.

Ale i tak, nástup Corbyna zpochybnil tu jednu jedinou otázku voleb: Brexit a to, že Mayová má dispozice pro to Brexit dobře zvládnout. Mayová byla ovšem v průběhu kampaně například kritizována za to, že se před voliči schovává.

Dokonce i bulvár The Sun, který drtivě stojí za konzervativci uvedl, že Mayová musí říct, proč její optimistická vize budoucí Británie stojí za hlasování. Nestačí prý jen nebýt Corbynem.

Zatímco Konzervativci kšeftují s Brexitem, Labouristé nabízí zrušení školného na univerzitách, zavedení školních obědů zdarma a znárodnění železnice. Zastánci Labour Party se domnívají, že média musela změnit zaměření – z osoby na politiku a tam mají – hlavně podle mladých voličů – labouristé navrch.

U mladých lidí Corbyn prostě dominuje. Ve věkové kategorii 18-24 let se těší neuvěřitelné 69 % podpoře. Mladí pozitivně hodnotí jeho autenticitu a podotýkají, že se nezdá, že volby budou prostě jen opakování referenda o Brexitu.

Jenže je otázkou, zda tito mladí skutečně dorazí k volbám. A pokud dorazí, žijí obvykle v městských oblastech a tam mohou už jen zvýšit náskok v tradičních baštách Labouristů.

Jeden z politologů, Alan Finlayson, sice přiznává, že Corbynův vzestup je reálný, ale že nejpravděpodobnějším výsledkem je stále vítězství Konzervativců, a to s pohodlným náskokem. Rozdíl 6-7 % zhruba odráží konzervativní vítězství v minulých dvou volbách. Předchozí velké rozdíly „nebyly normální.“

Jeremy Gilbert, profesor z univerzity East London, zase uvádí, že je překvapením, jak mizerně si konzervativci vedou a jak špatnou kandidátkou je Mayová.

Voliči možná vracejí z Brexitu – který se zdá být nevratnou jistotou – k tématům jako je zdravotnictví a financování škol. A je zde i možnost, že se frustrovaní voliči, kteří od Labour odešli k UKIP, vracejí zase zpět.

Bookmakeři ovšem dál sázejí na konzervativce. Ilustrační obrázek: Autor –  Sophie Brown – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58697889

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.