Více hlasy proti bídě

Iniciativa Česko proti bídě, kterou v úterý představilo vedení strany PRO, trpí podle Milana Daniela tím, že vystupuje jako hlas jedné politické strany.

Soubor požadavků vůči vládě, který na tiskové konferenci představilo vedení strany PRO, není ničím novým. Obsahuje stanoviska a návrhy řešení, jež se prolínaly řádkou podzimních demonstrací a byly obsaženy i ve výstupech předáků jiných stran, byť tomu nebylo takto komplexně.

Výzva, kterou se Rajchlova strana obrací na veřejnost, a která má být potvrzena velkou demonstrací v sobotu dne 11. března, postrádá moment, který byl po celou dobu protestů veřejností právem kritizován – zřetelné spojení jednotlivců a protivládních a mírových uskupení do proudu, jenž by znamenal souhlas nebo dokonce ztotožnění.

Opoziční scéna je na rozdíl od vládnoucí politické scény roztříštěna. Občanů, kteří mají vůči vládním stranám a jejich vládě výhrady, je (jak konečně ukázaly i loňské volby) zhruba stejně, jako těch, kteří ji podporují a to i míra podpory této druhé skupiny klesá. Potvrdily to i zmíněné demonstrace, jejichž podpora se ovšem po počátečním nadšení začala propadat. Důvodem byla skutečnost, že k ničemu nevedly a soudržnost organizátorů i účastníků naopak poklesla v důsledku rozdílných názorů.

Březnová demonstrace má potenciál něco změnit tehdy, když se s vyřčenými požadavky vůči vládě ztotožní – byť s parciálními výhradami – i další části opozice a mírového hnutí. Není pochyb o tom, že organizátoři si jsou této skutečnosti vědomi a budou chtít na pódium přivést i řečníky, kteří nebudou s konkrétní partají přímo spojeni. Ale to je málo: již v srpnu loňského roku autor těchto řádků napsal v komentáři s titulkem „Koalice proti bídě“, že „slovo by měl v této koalici dostat každý, komu jde o dosažení tohoto cíle. A jmenuje-li se Okamura nebo Konečná? Podmíněný mandát by měl dostat každý, kdo je ochoten upozadit své osobní ambice a bude v tomto smyslu konat.“

Etablované strany, ať už jde o partaje parlamentní nebo mimo parlament, nejenže reprezentují nemalou skupinu občanů, ale mají také organizační a vlivový potenciál. Nemusí vždy souznít ideově, avšak i jim jde o možnost čelit propadu této země do bídy a bezvýznamnosti.

Požadavky zformulované stranou PRO představují dobrou platformu. Měla by šanci dosáhnout více, kdyby už od počátku mluvila více hlasy.

Je měsíc času.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.